Haber

Yedek İstihbarat Görevlilerinden İsrail’deki Adli Düzenlemeye Tepki

İsrail’de 60’tan fazla yedek istihbarat görevlisi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesine tepki olarak hizmetlerini isteyerek askıya aldıklarını açıkladı.

İsrail’de, yargının yürütme üzerindeki denetimine son vermeyi hedefleyen Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin planladığı yargı düzenlemesine ilişkin yansımalar durmuyor.

Ülke genelinde 30 haftadır süren protestolara meslek örgütlerinin grev açıklamaları ve yedek erlerin askerliği bırakmak istemesiyle bir protesto daha eklendi.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre 60’tan fazla yedek istihbarat görevlisi, hükümetin yargı düzenlemesine aykırı olarak gönüllü askerlik hizmetlerini askıya aldıklarını açıkladı.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin kaldırılması, yargı atamalarında söz sahibi olma, yargının bazı yetkilerinin Meclis’e devredilmesi gibi değişiklikleri içeriyor. .

Muhalefetle müzakerelerin durmasının ardından hükümet, yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye bastı ve Yargı Paketi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak en kritik yasa tasarılarından birini geçtiğimiz hafta geçirdi.

Yargı protestosu orduya sıçradı

İsrail’de kadın ve erkekler için 3 yıl zorunlu askerlik var.

Zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan İsrailliler, uzmanlıklarına bağlı olarak gönüllülük esasına göre her yıl düzenli olarak askeri eğitime çağrılmaktadır, ancak savaş pilotları ve diğer elit birimler yıl boyunca eğitim ve operasyonlara daha sık katılmaktadır.

Görevdeki savaş pilotları da dahil olmak üzere yaklaşık 10 bin yedek asker, hükümetin yargı düzenlemesine karşı isteyerek askerliği bırakacaklarını açıkladı.

haber-celtik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu