Haber

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Göksu, 5. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda konuştu

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu, Türkiye’nin resmi kalkınma yardımları ve insani yardımlar konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaya devam etme kararlılığını ifade etti.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 5. Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda konuşan Göksu, konferansın daha adil bir dünyanın inşasına katkı sağlamasını umduğunu söyledi.

Az gelişmiş ülkelerin uluslararası sistemde kırılgan ve dezavantajlı bir konumda olmaya devam ettiğine işaret eden Göksu, “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinin oluşturulmasının üzerinden 50 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen bu kategoriden çıkan ülke sayısının arttığını hatırlattı. kategori çok az.

Göksu, son dönemde şiddeti ve yoğunluğu artan küresel zorlukların, çoğunluğu Afrika’da bulunan bu ülkeleri orantısız bir şekilde etkilediğini söyledi.

Büyükelçi Göksu, uluslararası toplumun “En Az Gelişmiş Ülkeler”, “Denize Erişimi Olmayan Ülkeler” ve “Küçük Ada Devletleri” başta olmak üzere en savunmasız ülkelere destek vermesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak resmi kalkınma yardımları ve insani yardımlar konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaya devam etme kararlığındayız.

Bildiğiniz gibi Türkiye, 2011 yılında dördüncü En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na İstanbul’da ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda, 2011-2020 dönemi için en az gelişmiş ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik bir yol haritası olan İstanbul Eylem Programı kabul edildi. Geçen yıl Mart ayında kabul edilen Doha Eylem Programı’nın en az gelişmiş ülkelere önümüzdeki on yılda kalkınma hedeflerine ulaşmalarında rehberlik etmesini umuyoruz.”

Teknoloji Bankası’na katkı çağrısı

21. yüzyılda milyonlarca insanın hala açlıkla karşı karşıya kalması kabul edilemez” dedi. Göksu, son yıllarda yaşanan küresel zorlukların sürdürülebilir kalkınma ve dijital dönüşümün değerini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Büyükelçi Göksu, “Küresel Kovid-19 salgını nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki dijital uçurumun arttığına tanık olduk. Pandemi, Birleşmiş Milletler (BM) Teknoloji Bankası’nın en az gelişmiş ülkeler için kritik rolünü de teyit etti. 2018 yılından beri ev sahipliği yaptığımız. terimleri kullandı.

Gebze’de kurulan Birleşmiş Milletler Teknoloji Bankası hakkında da konuşan Göksu, şunları söyledi:

“En Az Gelişmiş Ülkeler grubundaki arkadaşlarımızın Doha Eylem Programı’nda da yer alan BM Teknoloji Bankası’nın imkanlarından faydalanmasını, diğer kalkınma ortaklarının ise Banka’ya finansal ve birebir katkılarda bulunmalarını teşvik ediyoruz.”

5 Mart’ta Katar’da başlayan Beşinci En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı, 9 Mart’a kadar devam edecek.

Konferansa devlet ve hükümet liderleri, bakanlar, diplomatlar, üst düzey yetkililer, iş adamları, bölgesel ve küresel kuruluş, kurum ve şirketlerin temsilcileri dahil olmak üzere yaklaşık 6 bin kişinin katılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu