Teknoloji

Kişisel verilerin gizliliği sosyal medyanın sonu mu?

Kârlılık ve büyüme sayılarıyla herkesi şaşırtan toplumsal medya dalı son günlerde işten çıkartmalarla gündeme geliyor. Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldıktan sonra çok sayıda elemanı işten çıkartması, Facebook ve SnapChat’te de benzeri süreçlerin yaşanması krizin nedenlerini tartışmaya açtı. Birgün müellifi Ümit Alan bugünkü yazısında, bu kesimin reklam gelirlerinin yanı sıra kullanıcı datalarını pazarlayarak kâr ettiklerini vurguladı, yeni zımnilik kuralları ile kullanıcıların bilgilerini gizlemeleri sonucu büyük gelir kayıpları yaşandığına dikkat çekti.

Sosyal ağların insanların tanıdıkları ve güvendikleri şahıslarla bağ kurmasına yardımcı olduğunu söz eden Alan, toplumsal medyanın ise interneti kullanma formunu büsbütün değiştirdiğini, bunun da ruhsal ve maddi sıkıntılara neden olduğunu belirtti.

Ümit Alan, “Sosyal medya cağının sonuna mı geldik” sorusuna ait şu değerlendirmeyi yaptı: “Sosyal ağ, tanıdığımız ve güvendiğimiz insanlara bağlanmak ve onlar aracılığıyla öteki insanları tanımak, günün sonunda da büyük bir muteber şahıslar ağı oluşturmakla ilgiliydi. Halbuki toplumsal medya daha çok 2009 sonrası akıllı telefonlar ve Instagram, Twitter üzere platformlarla hayatımıza girdi ve interneti kullanma formumuzu büsbütün değiştirdi. Toplumsal medya herkesi yayıncı haline getirdi ve bilhassa Twitter’da yalnızca yakınlarımızla değil, herkesle konuşmaya başladık. Ortadaki farkı anlamayanlar için bu hayli zehirli bir yanılgıydı ve hem ruhsal rahatsızlıklara hem de maddi kayıplara yol açtı. Bir yıl evvel yeniden bu köşede referanslarıyla yazdığım üzere bu tabiatımıza da uygun değildi. İşte Bogost da artık Twitter’daki krizi bir fırsat olarak görüyor ve bunun birtakım şeylerin anlaşılmasını sağlamasını umuyor. Kim bilir bu da toplumsal medya çağını sonlandırabilir diye düşünüyor. Bu bahiste onun kadar umutlu değilim lakin bilgi şuurunun artması, ona bağlı olarak regülasyonların gelişi, toplumsal medya platformlarının denetimsiz büyümesinin duruşu üzere göstergeler bir heyecan yaratıyor. Lakin unutmayalım ki Metaverse üzere bir vizyon da üç boyutlu avatarlarımızla oraya buraya koşturalım diye değil, data toplamanın içinde bulunduğumuz cinsinin sonuna geldiğimiz için geliştiriliyor. Daha değerlisi, internet üniversitelerde, devlet kuruluşlarında kâr maksadından uzakta geliştirilen bir teknolojiyken, internetin yeni periyodu diye tanımlanan Metaverse, özel şirketler tarafından geliştiriliyor. Bu nedenlerle çabucak toplumsal medya çağı bitti diyemeyiz ancak platformların çalışma formlarının biraz değişeceğini görmek sıkıntı değil.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu