Ekonomi

İTÜ Çekirdek 33 deprem çözümü geliştirdi

İTÜ ARI Teknokent’in kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek, şimdi de beklenen İstanbul depremi için çalışmalara başladı.

Merkezden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde İstanbul Planlama Ajansı (IPA) ile Şişli Habitat Yeni Nesil Yaşam Merkezi’nde Girişimcilik Merkezi kuran İTÜ Çekirdek, hazırlıktan itibaren birçok alanda çalışma kümeleri oluşturdu. Deprem Master Planı’nın yapı sistemleri mevzuatına

33 teknoloji girişiminin bin metrekarelik alanda 7/24 çalıştığı İPA & İTÜ Çekirdek Girişimcilik Merkezi, deprem projelerinin merkez üssü oldu.

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, Şubat ayında yaşanan depremin ardından tüm Türkiye’nin gündeminin tek bir konuya odaklandığını belirterek, şunları söyledi:

“Şu anda afet sonrası yaraları sarmak için İTÜ Çekirdek’ten girişimcilerimiz tarafından 33 deprem analizi geliştirildi. Ayrıca Şubat ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı ile İPA-İTÜ Çekirdek Girişimcilik Merkezi’ni kurduk. İBB – İPA / İTÜ ARI Teknokent işbirliğiyle açılışı yapılan İPA-İTÜ Çekirdek Girişimcilik Merkezi, İstanbul Sarsıntısı Master Planı kapsamında tüm paydaşlarımızın katılımıyla yeni analiz ve teknolojiler geliştirmek için çok değerli bir merkez olacak. çalışmalar.”

Olası bir İstanbul depremi için hazırlıkların üç aşamada yapılması gerektiğini vurgulayan Dikbaş, şöyle devam etti:

“Sürecin gerçek yönetimi adına alınacak tedbirleri bir plan dahilinde yürütmemiz gerekiyor. Birincisi ve muhtemelen en değerlisi deprem öncesi yapılan hazırlıklardır. İkincisi ise deprem anında yapılacak olan hazırlıklardır. Arama kurtarma çalışmalarından mevcut iletişime, kesintiye uğrayan barınaklara kadar tüm hazırlıkları kapsar.Deprem sonrası yapılması gereken çalışmalar, bunlar arasında depremde sağlam bir kampüs oluşturmak için yapılacak çalışmalar, manevi tedaviler ve yapılacak çalışmalar yer alır. hayatın normale dönmesi için yapılması gerekenler.

Şişli’de bulunan İPA-İTÜ Çekirdek Girişimcilik Merkezi’ni tamamen beyin sarsıntısı projelerine ayırdık. İstanbul’da yerine göre, Deprem Master Planı’nın hazırlanmasından yapı sisteminde hangi deprem izolatörü kullanılacağına dair mevzuatın çıkarılmasına kadar her alanda çalışan gruplarımız var. Bu çalışmaları yaygınlaştırmak ve depreme karşı tüm önlemleri almak en değerli hedefimizdir.”

harmancikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu