Ekonomi

Erzincan’ın hareketli semt pazarı

Erzincan’da pazartesi günleri Buğday Meydanı’nda kurulan semt pazarında hareketlilik yaşanıyor.

Erzincan’ın en eski alışveriş merkezlerinden Buğday Meydanı’nda kurulan semt pazarına akın eden vatandaşlar, tezgahları süsleyen yöresel eserlere ilgi gösteriyor. Köylerden gelen yerel eserlerin sergilendiği Buğday Meydanı’nda, dağlarda yetişen meyveler tezgahlarda yerini alınca ilgi daha da artıyor.

Yerli sebze ve meyvelerin yanı sıra kızılcık, karadut, kuru dut, kuru kayısı, meyve posası, pekmez ve bal gibi çeşitli yöresel eserlerin satıldığı Buğday Meydanı’na vatandaşlar ilgi gösteriyor.

‘Domates salçasına talep arttı’

Piyasada en çok satılan ürün ise domates oldu. Salça ve menemen yaparak kışa hazırlanan vatandaşlar kasanın ortasında 5 ila 7 liraya domates alıyor. Markette ise dolmalık biber 20 TL, salata 10 TL, kapya biber 25 TL, bamya 150 TL, fasulye 50-70 TL, soğan ve sarımsak 15 TL, patates 15-20 TL. TL, karpuz 7,5 TL, kavun ise 15 TL. TL cinsinden alıcı buluyor.

‘Cimin üzümü tezgahları süslüyor’

Erzincan ekonomisine kat kat katkı sağlayan Üzümlü ilçesinde yetiştirilen tescilli Cimin üzümü de tezgahları süslüyor. Siyah rengi ve puslu dokusuyla bilinen, eski adı ‘Cimin’ olan Üzümlü’nün güney kesimlerindeki asırlık bağlarda olgunlaşan siyah üzümlerin ilk ürünleri Erzincan’da 50 TL’ye tüketicilere sunuluyor. Çalışma sayısının artmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda üzüm fiyatlarının düşmesi bekleniyor. – ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu