Haber

CHP’li Kılıç: HAVELSAN’da uzman mühendisler şantajla görevden alındı

ANKARA– CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, HAVELSAN’da 100’e yakın uzman mühendisin hiçbir delil gösterilmeden “baskı” ve “şantaj” altında ihraç edildiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar soru önergesi vererek, doğrudan bir ilişki göstermeden ASELSAN’da da işten çıkarmalar olduğunu hatırlattı.

‘YURT DIŞINA 30 BİN YAZILIM GÖÇÜ’

CHP’li Kılıç, 2 bine yakın çalışanı bulunan HAVELSAN’ın internet sitesinde ‘Değerler Eve Dönüyor’ başlığı altında tam tersine beyin göçü kapsamında yurtdışındaki bilim insanlarını ülkeye davet ettiğine dair bir açıklamanın yer aldığını belirterek, şöyle konuştu: “HAVELSAN bilim adamlarımızı ülkeye davet ediyor ama onlarca nitelikli mühendisi sebepsiz yere işinden ediyor. sebepsiz yere şantaj yurt dışına kaçan beyinleri vatanlarına nasıl geri vereceksiniz bu inanca sahip misiniz sizin sayenizde ülkenizin yetenekli eğitimli yetenekli gençleri uber kullanmak yerine amerika ve avrupada uber kullanmayı tercih ediyor Burada kendi işini yapıyor. ‘Nasıl Taşındım’ görüntüleri sosyal medyada rekorlar kırıyor” dedi.

‘HER ÇALIŞAN SIRASININ NE ZAMAN OLACAĞINI DUYAR’

HAVELSAN’da çalışanların “Acaba bana ne zaman gelecek” diyerek paniğe kapıldığını belirten CHP’li Kılıç, işten çıkarılacak işçinin insan kaynakları tarafından konunun ne olduğu anlatılmadan arandığını ve ekspertize çağrıldığını vurguladı. röportaj yapmak.

“Personel görüşmeye geldiğinde önlerine işten çıkarma bildirisi asılıyor. ‘Kötü performans’ nedeniyle işten çıkarılacağı söyleniyor ama herhangi bir kanıt veya ek belge gösterilmiyor. İşçi, ‘bu işlemin önceden bildirilmesi ve bu bildirimin noter aracılığıyla yapılması gerekir’ diyor. İşçi, ‘tebligatı kabul ederse noter aracılığıyla bilgi verilecek, ancak bu SSK siciline işlenecek (düşük performans)’ diyerek tehdit ediliyor. Bunun yerine işçiyi mağdur etmemek için ikale (sözleşme) yoluyla istifa etmesi öneriliyor. İnsan Kaynakları Müdürü Oğuzhan Coşkunyürek ve hukuk danışmanları işçinin karşısına oturmaktadır fakat işçi yalnızdır. İşçi düşünmek ve birilerine danışmak istiyor ama kabul edilmiyor, o an karar vermesi isteniyor.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu