Ekonomi

Bitcoin opsiyon yatırımcıları 74 bin doların üzerinde kırılma bekliyor

Piyasa verilerine göre Bitcoin (BTC) opsiyon yatırımcıları, varlığın bu ay yeni rekor fiyatlara ulaşacağını düşünerek daha fazla pozisyon alıyor.

Dijital varlık hedge fonu QCP, dün yayımladığı piyasa notunda, “Haziran vade sonu için call opsiyon alımlarının artmasıyla güçlü bir yükseliş beklentisi görüyoruz. Bu da opsiyon piyasasında bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 74.000’de bir kırılma olabileceğine işaret ediyor.” dedi.

Opsiyonlar, alıcılara bir varlığı sözleşmenin sona ermesinden önce veya önceden belirlenmiş bir tarihte belirli bir fiyattan alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir. Dayanak varlık belirlenen fiyatına ulaşmazsa, opsiyon değersiz hale gelir. Call opsiyon alımlarının artması, varlığın fiyatı için yükseliş görünümü anlamına gelirken put opsiyon alımlarının artması, tam tersini ifade eder.

Kurumsal kripto türevleri ticaret ağı Paradigm, Telegram yayınında şunları belirtti:

“Opsiyon akışı, Haziran sonunda ve az da olsa Temmuz sonunda uzun BTC OTM spread’lerinde açıkça yükselişe geçti.”

Kripto türevleri ticaret şirketi Arbelos Markets’in kurucu ortağı Joshua Lim, 28 Haziran’da sona eren yaklaşık 1.100 sözleşmenin 74.000-80.000 dolarlık grevlerde satın alındığını ve yaklaşık 80 milyon dolarlık nominal talebi temsil ettiğini söyledi.

Alım spread’i, alım opsiyonlarının daha düşük bir fiyattan satın alındığı ve aynı miktarda alımın aynı vade ile daha yüksek bir fiyattan satışının yanı sıra fiyat artışından kâr elde etmeyi amaçlayan opsiyon ticareti stratejisidir.

Bitcoin, Mart ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 74.000 doların altına düştüğünden bu yana neredeyse üç ay konsolide oldu. Mayıs ayı başlarında kısa bir süre 57.000 doların altına geriledikten sonra istikrarlı bir şekilde toparlandı ve şu anda yeni rekor fiyatlardan sadece birkaç adım uzakta 71.000 dolar civarında işlem görüyor.

Kripto yatırım hizmetleri şirketi Matrixport, dün paylaştığı bir gönderide Bitcoin’in ABD spot borsa yatırım fonlarına yoğun girişler ve vadeli işlem piyasasında artan açık pozisyonla desteklenerek “daha da yükselmeye hazır göründüğünü” bildirdi.

Matrixport, 72.000 dolar seviyesinin üzerinde bir artışın kısa pozisyon sıkışmasına neden olabileceğini çünkü bu aralıkta yoğunlaşan ve tasfiye edilebilecek daha düşük fiyatlara bahis yapan yaklaşık 1,5 milyar dolarlık kaldıraçlı vadeli işlem sözleşmesi olduğunu da vurguladı.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu