Haber

Agrobay işçileri Ankara’ya yürüyor: Sorunumuzu çözmüyorsanız biz geliyoruz

İzmir Bergama’da Agrobay Seracılık’ta çalışırken kötü çalışma koşullarına karşı Tarım-Sen’e üye olan ve işten çıkarılan işçilerin direnişi aylardır sürüyor. Direnişin yedinci ayını geride bırakan işçiler, girişimleri sonuç vermeyince Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Evrensel’in haberine göre, Bergama pazaryerinden başlayan yürüyüş öncesi konuşma yapan işçiler, çalışma koşullarına ve hak ihlallerine dikkat çekti. İşveren Arzu Şentürk’e seslenen Agrobay işçisi “Burada 1 buçuk yıl sigortasız çalıştım. Alamadığımız aylıklarımız ve tazminatımız var. Bizi burada oyun oynuyor mu sanıyor. Çok büyük günah işliyor. Bizimle dalga mı geçiyor. Taş yüreğini yumuşat da bize emeğimizi ver” dedi.

‘BİZ POLİSTEN, JANDARMADAN DAYAK YİYORUZ, ZENGİNE KİMSE BİR ŞEY YAPMIYOR’

İşçiler, “Hakkımızı istediğimiz zaman jandarmadan, polisten dayak yiyoruz. Biri de çıkıp Arzu Şentürk’e bu işçilerin maaşı var, tazminatı var demiyor. Yoksula gelince hesaplarına bloke konuyor ama zengine gelince hiç kimse bir şey yapmıyor” diyerek tepki gösterdi. “İyi ki sendikalı olmuşuz. Emeğimiz alana kadar buradayız” diyen kadın işçiler, hakları için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

210 gündür sorunun çözülmediğimi dile getiren Tarım-Sen Genel Başkanı Umut Kocagöz ise, Anayasal hakkın çiğnendiğini söyledi. İşçilerin haklarının hâlâ ödenmediğini hatırlatan Kocagöz, “Çalışma Bakanlığı bu işi çözmeli. Eğer çözmüyorsa biz Ankara’ya geliyoruz, bu sorunu çözmek için direneceğiz” dedi.

Açıklamaya DGD Sen, Bağımsız Maden İş, Dikili ve Ayvalık Kadın Platformları ile Emek Partisi Dikili ve Aliağa İlçe Örgütleri de destek verdi. Açıklama sonrası otobüslere binen işçiler yürüyüşün bir sonraki durağı olan Soma’ya doğru yola çıktı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu