Haber

AFAD’ın 13 yıl önce yaptığı deprem evlerinin tapusu yok

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 8 Mart 2010’da meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem, 10 köyde yıkıma neden olmuş, 41 kişi hayatını kaybetmiş, 34 kişi de yaralanmıştı. Depremin ardından ilçenin çeşitli yerlerinde inşa edilen AFAD konutlarına yerleşenlerin tapuları aradan 13 yıl geçmesine rağmen verilmedi.

Evlerini satan ancak tapuları olmadığı için devir işlemini gerçekleştiremeyen hak sahipleri sorunun çözülmesini talep ediyor.

‘NEREYE İNANACAĞIMI BİLMİYORUM’

CHP Karakoçan İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, mücbir sebep nedeniyle evlerin depremden sonra hızlı bir şekilde yapılıp teslim edildiğini belirterek, “Geldiğimiz dönemde buranın ne jeolojik raporu, ne imar, ne ifraz, ne tevhidi yapılmadı. . Vatandaş evin borcunu bitirdi, vadesini yapmak istiyor ama yapamıyor. Tapu olmadığı için kendi aracıyla ticaret yapıyorlar. Artık nerede ağlayacağımı bilmiyorum. Elazığ AFAD İl Müdürü il genel meclisine geldiğinde bu konuyu gündeme getirdik ve tapuların durumunu sorduk. Çalışmaların devam ettiğini söyledi ancak aradan bir ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunulmadığını gördük.

Evini sattı, etabını yapamadı

Evini satıp tapusu olmadığı için bölümü yapamayan isimlerden biri de Ramazan Akbulut. Karakoçan depremi sonrası Karapınar köyündeki evlerinin ağır hasar gördüğünü ve yerine yapılan AFAD evine dönemin parasıyla yaklaşık 80 bin lira ödendiğini belirten Akbulut, “Hala bir kısmını yaptıramadık. ödemelerin. Önce 20 bin lira sonra 15 bin lira verdik. Hala ödüyoruz. Normalde müşteri buldum, anlaştım, evimi sattım ama tapusu olmadığı için devredemiyorum. Alan kişi de benim köylüm olduğu için şu an bir sıkıntımız yok. AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, Karakoçan’ı ziyaretinde ‘Bu sorunu çözeceğiz’ dedi. Valilik devreye girdi ‘Olayın arkasındayız’ dedi ama bir şey olmadı. Şu anda köyümüzde 6 tane böyle ev var ama 6 tanesinin tapusu yok. 35 civarında böyle sıkıntılı konut olduğu söylenmektedir. Durumun bir an önce çözülmesini talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu