Teknoloji

Yapay Zekanın Babası, “İşimizi, Dünyayı Ele Geçirme” Korkularına İlişkin Açıklama

Yann LeCun, Geoffrey Hinton ve Yoshua Bengio. Bu üç isim, bugün bir şekilde hayatımıza girmeyi başaran yapay zeka teknolojisinin ruhani babaları olarak yargılanıyor. Üç isim de yaptıkları işlerle 2018’de. bilgisayar Nobel ödüllü Turing Ödülülayıktı

Durum böyle olunca bu isimlerin ağzından çıkan her söz büyük bir bedel taşıyor. Bu nedenle Yann LeCun’un bugün yaptığı yeni açıklamalar farklı bir gündem oluşturdu. Çoğunluğun görüşüne karşı çıkan LeCun, yapay zekanın insanlığı tehdit ettiği ve işsizliğe yol açacağı iddialarına girdi. anlamsız” olarak değerlenir.

“Yapay zeka dünyayı ele geçirmeyecek”:

Geçen hafta Google’daki işinden yeni ayrılan ve Meta’da göreve başlayan LeCun, Paris’te düzenlediği basın toplantısında konuştu. AI araştırmacısının bu teknolojilerin insanlığı tehdit edip etmediğine ilişkin görüşü” inanılmaz aptalAçıklamalarına şöyle devam etti:

“Yapay zeka dünyayı ele geçirecek mi? Hayır, bu insan doğasının makinelere yansımasıdır. AI araştırmalarını kilit altında tutmak büyük bir hata olur.
1930’da yaşayan birine turbojet kasası nasıl yapılır diye sormak gibi. Tıpkı insan seviyesindeki yapay zekanın henüz icat edilmemiş olması gibi, turbojetler de 1930’da icat edilmemişti.
Turbojetler inanılmaz derecede güvenilir ve emniyetli hale getirildi.”

Peki yapay zeka insanları geçebilecek mi? “Şüphesiz”:

LeCun, yapay zekanın insanlığı ele geçireceği görüşüne katılmasa da bu teknolojilerin zeka açısından insanı geride bırakacağını söyledi. Üstelik o” Şüphesiz” o paylaştı.

Ancak kendisine kıyasla bu mertebeye ulaşmak, Yıllar hatta on yıllar alacak.Bunun temel sebebi ise bu seviyeye gelmemizi sağlayacak temel kavramların günümüzde hala bilinmemesidir.

İnsanlar işsiz kalmayacak, işler değişecek:

İşsizlik şüpheleriyle ilgili sorular da alan LeCun, bu endişeleri şu şekilde yanıtladı:

“Yapay zeka pek çok insanı kalıcı olarak işsiz bırakmayacak. Ancak işler değişecek çünkü bundan 20 yıl sonra en iyi işlerin ne olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu