Ekonomi

Yağışlar Muş’ta rekolte beklentisini yükseltti

Muş’ta bu yıl etkili olan yağışlar, Muş Ovası’ndaki ekilebilir alanlarda verim beklentisini artırdı.

Ekilen alanlarda incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, gazetecilere, Muş Ovası’nın bölge ve Türkiye için değerli bir merkez olduğunu söyledi.

Bu yıl baharın yağışlı geçmesi nedeniyle buğday ve arpa üretiminde artış beklediklerini belirten Gün, “Bu yıl dekarda 360 kilo buğday, 325 kilo arpa bekliyoruz. Muş, tarım ve hayvancılık yüksek iller arasında yer alıyor. Bu yıl atıl arazilerin ve özellikle boş arazilerin desteklenmesi hedefleniyor.Çiftçinin yüzde 75 hibe ile 600 ton buğday ve arpa tohumu, mazot ve gübre desteğiyle yanlız kalmamasını sağlamak için projeler geliştirildi. .” dedi.

1 milyon 400 dekarlık alana buğday, 400 bin dekarlık alana ise arpa ekildiğini ifade eden Gün, şöyle devam etti:

“Bu tahminler doğrultusunda toplamda 625 bin ton gibi yüksek bir verim bekleniyor. Yaptığımız saha denetimlerinde ekim çıktılarının çok iyi durumda olduğunu gördük. Şartlar böyle devam ederse eskiye oranla daha yüksek verim bekliyoruz. Devletimizin aldığı kararla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından satın alınan bu stratejik ürüne çiftçilerimiz daha fazla ilgi gösterdi.”

Çiftçilerden Ahmet Demir, geçen yıl 20 dönüm araziye buğday ektiğini belirterek, “Bu sene devletimizin desteğiyle 40 dönüm araziye buğday, yonca, arpa ve pancar ektim. Yağışlardan dolayı yüzde 100 verim.İnşallah devletimizin de destekleriyle çiftçilerimiz için önemli ve verimli bir yıl olacak. söz konusu.

haberarac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu