Haber

Vatandaşlara ‘Altın Kes’ Uyarısı: “Tüm Paranız Kaybolabilir”

Kuyumcular, son aylarda popüler hale gelen ‘kesilmiş altın’ konusunda vatandaşları uyardı. Son aylarda daha ucuz olması nedeniyle tercih edilen kesme altının değerinin daha düşük olabileceği belirtildi.

Vatandaşlar hem yatırım hem de hediye amaçlı altın alıyor. Son aylarda ambalajlı altın yerine fiyatlarının ambalajlı altına göre daha ucuz olması nedeniyle kuyumcuların ‘kesilmiş altın’ dedikleri yarı mamul ürünler tercih ediliyor.

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, kuyumcularda yarı mamul olarak bulunan ve işlenmeden müşterilere satılan kesme altının vatandaşlar tarafından ayırt edilemediğini söyledi.

“Bunlar silindir içindeki 1 kilogramlık külçelerden çekilip uzatılan, makasla kesilen ve işlenmek üzere imalatçılara verilen ürünlerdir. Profesyoneller dışındaki kişilerin bu ürünleri satın alması son derece tehlikelidir. Çünkü üzerinde herhangi bir işaret yoktur ve garantisi yoktur. İçinde ne olduğunu ancak satın aldığınız kişi bilir ve değiştirmeye gittiğinizde kuyumcular tereddütle yaklaşır.”

“Normal altınla arasında fiyat açısından çok büyük bir fark yok. Bu küçük farklar nedeniyle ambalajlı, garantili altından vazgeçilmemelidir. Pul, seri numarası ve QR kodlu paketlenmiş altın satın almanızı öneririm. Böylece güvende olacaklar ve alışveriş yaparken para kaybetmeyecekler.”

“Kesilen altının içinde ne olduğunu bilmenin hiçbir yolu yok. Altının 24 ayar veya daha düşük olup olmadığını anlamak son derece zordur. Teneke parçasını andıran bu ürünü birçok kuyumcu bile ayırt etmekte zorlanıyor. Kötü niyetli kişiler tarafından dolandırıcılık aracı olabilirler. Bu yüzden garantili ürünleri satın almanızı öneririm.

sehitkamil-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu