Haber

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Kızılcahamam’da toplandı

UNESCO Türkiye Ulusal Komitesinin altıncı büyük buluşması, Kızılcahamam’da başladı.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, ilçedeki bir otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, özellikle 2. Dünya Savaşı’nın akabinde yeni dünyayı kültür, eğitim ve bilim ile inşa etmeyi amaçlayan UNESCO’nun Birleşmiş Milletler çatısı altında yürüttüğü çalışmaların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ” Dünya 5’ten büyüktür” kelamının ispatı niteliğinde olduğunu söyledi.

Dünyanın kendine ilişkin bir kültürü, lisanı, dini ve yaşayış biçimi bulunduğunu, bu zenginliğe sahip çıkarak sürdürülebilirliğini sağlamanın kıymet taşıdığını belirten Acar, “Sağlıktan kongreye, inançtan tarihe, turizmin pek çok alanına ev sahipliği yapan ilçemizde ise kökleri milyonlarca yıl önceye dayanan jeosit alanlarımızla yüzlerce yıllık tarihi olan kültür varlıklarımızın UNESCO tarafından değerlendirilmeye alınması, bu kadim topraklar için çok önemlidir.” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Nabi Avcı, UNESCO Türkiye Ulusal Komitesi Lideri Öcal Oğuz, Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy ile öbür ilgililerin katıldığı toplantı, yarın sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu