Ekonomi

Tesla EPDK’dan izin aldı

EPDK’dan yapılan açıklamaya göre bugün itibarıyla tesladahil olmak üzere 119 şirket.

Bu kapsamda Tesla da tüm lisanslı şirketler gibi Türkiye’de kuracağı şarj istasyonlarında tüm elektrikli araç modellerine hizmet verecek ve şarj hizmetinin fiyatını birim enerji (kWh) üzerinden belirleyecek.

Açıklamada, Türkiye’de elektrikli ulaşım alanında yapılan düzenlemelerle dünyada ilk kez şarj şebekesi işletmecisinin tanımının da mevzuat kapsamına alındığı ve ilgili tüzel kişilerin sorumlu tutulduğu belirtildi. lisansları alınmış ve yasal altyapı oluşturulmuştur.

“- Elektrikli araç şarj istasyonları için yapılan düzenleme hem şube temsilcileri hem de yurt dışındaki kurum ve kuruluşlar tarafından ilgi ve beğeniyle karşılandı. Yatırımcıların bu alana yoğun ilgi gösterdiği görülüyor.

– Elektrikli araç sahipleri, otopark, alışveriş merkezi, akaryakıt istasyonu gibi birçok noktada kurulacak şarj istasyonları ile şarj şebekesi işletmeci belgesine sahip tüzel kişilerin kuracakları şarj şebekelerinden şarj hizmeti alabilecek, Artan akaryakıt fiyatları karşısında daha ekonomik seyahat edin. EPDK’nın şube ve pazarı geliştirmeye yönelik çalışmaları tüm paydaşlarla birlikte devam ediyor.”

Ticari şarj hizmeti veren toplam 3.728 şarj noktası bulunmaktadır.

Açıklamaya göre, elektrikli araç kullanıcılarının şarj hizmeti alabileceği şarj noktaları incelendiğinde, günümüzde prestijli ticari şarj hizmeti verilen 3 bin 728 şarj noktası bulunuyor.

Bu kapsamda Türkiye’deki elektrikli araç şarj noktalarını 646 hızlı (DC) şarj noktası ve 3 bin 82 yavaş (AC) şarj noktası oluşturdu.

2021 sonu prestijiyle trafiğe kaydı yapılan elektrikli araç sayısı toplam 7 bin 694’e ulaştı. Satışlardaki değerli ivme ve 2022 Aralık sonu prestijiyle bu sayı toplamda 14.896’ya ulaştı.

EPDK tarafından verilen lisanslarla şarj noktası ve elektrikli araç sayısında artış gözlemlendiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“- EPDK tarafından halka açık şarj istasyonlarının coğrafi konumları, priz sayıları, şarj ünitelerinin türleri ve güçleri, ödeme yöntemleri, fiyat bilgileri ve müsaitlik durumu bilgilerinin paylaşılacağı “Ücretsiz Erişim Platformu” da son aşamaya geldi.

– Söz konusu platform çerçevesinde toplanacak bilgiler ve bilgiler taşınabilir bir uygulama üzerinden kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu uygulama ile elektrikli araç kullanan vatandaşlar diledikleri noktaya sorunsuz ve konforlu bir yolculuk yapacak.

Böylece elektrikli araçların çevresel avantajlarının yanı sıra elektrikli araç kullanıcılarına yönelik şarj hizmeti fiyatlarının ileri teknolojik özellikler de dikkate alınarak araçların özelliklerine uygun olacak şekilde anlık olarak takip edilebilmesi amaçlanıyor.”

haber-mudurnu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu