Haber

Sarıyer’de köpeği boğmaya çalıştığı belirlenen zanlının ifadesine ulaşıldı

Sarıyer’de bir köpeği boğarak öldürmeye çalıştığı gerekçesiyle yakalandıktan sonra serbest bırakılan ve aynı köpeği merdiven boşluğuna fırlattığının belirlenmesi üzerine yeniden gözaltına alınıp tutuklanan zanlının kendisini, “alkollü olduğu için” yaptığı gerekçesiyle savunmaya çalıştığı öğrenildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Çevre ve Doğa Koruma Büro Amirliği ekiplerinin Maden Mahallesi’nde 26 Kasım gecesi meydana gelen köpeğe azaba ait tespiti sonucunda başlatılan soruşturma sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında yakalanan kuşkulu E.Ç.K. (30) savcılıktaki sözünde, alkollü olduğunu tez ederek, tam olarak hatırlayamasa da “köpeğin kendisine saldırdığını ve bu yüzden köpeğe karşı fazla harekette bulunmuş olabileceğini” söyledi.

Görüntülerdeki şahsın kendisi olduğunu kabul eden şüphelinin, “Yaptığım şeyden dolayı pişmanım. Hayvanları severim. O gece çok içmiştim. Köpekle karşılaşınca bir ara bana hırladı ve üzerime geldi ancak ısırmadı. Dişlerini gösterdi. Kovalayıp kovalamadığını hatırlamıyorum. Alkolün verdiği etki ile hırs yapıp görüntülerde görünen eylemleri gerçekleştirdim. Daha önce herhangi bir suça karışmadım.” dediği öğrenildi.

Şüphelinin savcılıkta kolundaki çizikleri göstererek, kolunun üstündeki çizikleri kendisinin yaptığını fakat alt kısımdakileri ise köpeğin yapmış olabileceğini tez etti.

E.Ç.K’nin, savcılık süreçlerinin tamamlanmasının akabinde ise “bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence etme” hatasından tutuklanma talebiyle sevk edildiği hakimlikte ise “Olay günü çok alkol almıştım. Köpek de bana hırlayınca korktum. Kendimi korumak zorunda kaldım, aşırıya kaçtım.” dediği aktarıldı.

Hakimlik, şüphelinin cürüm işlemiş olabileceğine dair somut olguların bulunduğu, manzaralarda şüphelinin köpeği elleriyle bastırmak suretiyle ezmeye çalıştığı, ardından kaldırıp bodrum kata aşağıya attığı, köpeğin kaçmaya çalıştığı sırada tekrar yakalayıp boğmaya çalıştığının imajlardan anlaşıldığı ve şüphelinin suçlamaları kabul ettiği gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.

Olayın geçmişi

Asayiş Şube Müdürlüğü Etraf ve Tabiat Muhafaza Ofis Amirliği takımları, Maden Mahallesi’nde 26 Kasım gecesi meydana gelen köpeğe işkence konusuna ilişkin çalışma yürütmüştü.

Bir vatandaşın cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde köpeğin üzerine bastırıp boğmaya çalışan kişinin kimliğini belirleyen ekipler E.Ç.K’yi yakalamıştı. Adliyeye götürülen kuşkulu hakkında 5199 sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu yeterince 2 bin 43 lira para cezası uygulanmış, zanlı isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmıştı.

Yürütülen soruşturmada, sokak hayvanına ısrarlı ağır ve acı verici aksiyonlarını içerir yeni kamera imgelerinin olduğunun tespit edilmesi üzerine E.Ç.K. hakkında yine gözaltı kararı verilmişti.

Görüntülerde, şüphelinin köpeği elleriyle bastırarak ezmeye çalıştığı, ardından kaldırarak yüksekten aşağıya attığı, akabinde köpeğin kaçmaya çalıştığı lakin şüphelinin tekrar köpeği yakalayıp boğmaya çalıştığı yer almıştı.

Yeniden gözaltına alınan kuşkulu, emniyetteki süreçlerinin akabinde sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu