Ekonomi

Piyasalarda son durum: Dolar ve euro ne kadar oldu? (10 Şubat 2023)

Kahramanmaraş depremleriArama kurtarma çalışmalarının devam etmesi sonrasında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bini geçti.

Öncü veriler, depremin ilk gününde Türkiye genelinde elektrik tüketiminde yüzde 11’lik bir azalma olduğunu gösterirken, arama kurtarma çalışmalarının halen yoğun olması ve hasar tespit çalışmalarının yeni başlamış olması, toplamın tahmin edilmesinde güçlük yaratıyor. darbe.

Reuters’te yayınlanan bir raporda belirtildiği gibi, depremin Türkiye ekonomisinde milyarlarca TL’lik yeniden inşa maliyetine yol açması ve bu yıl büyümede 1-2 puanlık bir düşüşe neden olması bekleniyor.

Binaların %40’ı hasar gördü veya tamamen yıkıldı

Boğaziçi Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmada Kahramanmaraş merkezdeki binaların yüzde 40’ının hasar gördüğü veya tamamen yıkıldığı tahmin edildi.

Depremden etkilenen 10 ilde toplam 13.42 milyon kişi yaşıyor. Yıkılan hastanelerin, zarar gören yol ve iletim hatlarının yeniden inşası, kısa, orta ve uzun vadeli barınma ihtiyaçları on milyarlarca dolar harcamayı gerektirecek.

Dünya Bankası’ndan 1 milyar 780 milyon dolar

Dünya Bankası da Türkiye’ye yeniden inşa ve yardım için 780 milyon dolar finansman sağladığını, 1 milyar doların daha sonra sağlanacağını açıkladı.

İlgili illerde 3 aylık olağanüstü hal ilan edilirken, TCMB reeskont ve avans ödemelerini erteledi. Hazine ise mücbir sebep bildirerek bölge için vergi ödemelerini temmuz ayı sonuna kadar ertelerken, ilk aşamada ilgili kamu kurumlarına 100 milyar TL aktarıldı.

borsa kapandı

Borsa İstanbul, depremin ardından açık kaldığı birkaç günde yüzde 16’lık düşüş kaydederek bir hafta kapalı kaldı.

Döviz piyasasındaki arz ve talep TCMB’nin aldığı tedbirlerle belirlendiği için piyasada son aylarda sert hareketler görülmemektedir. TL, özellikle yılın ilk yarısında olmak üzere, geçtiğimiz yıl genelinde dolar karşısında %29,6 değer kaybetti. Dolar/TL bu sabah 08.49’da 18.8335/18.8340 seviye. Euro/TL kuru ise 20.20seviyeleri dahildir.

Bugün TÜİK’in 1000’de açıklayacağı Aralık ayı sanayi üretimi ve işsizlik verileri iç istihbarat gündeminde. Reuters anketine göre takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin Aralık ayında yıllık bazda %1,35 daralması bekleniyor.

Seçim gündeminin takibi

İktidar düşük faiz ve cari fazla odaklı alışılmadık ekonomi politikaları uygularken, muhalefet tüm ekonomi politikalarını tersine çevirmeyi hedefliyor. Bu nedenle deprem öncesinde seçimde ekonomi politikalarında köklü bir değişiklik getirecek bir sonucun çıkıp çıkmayacağı izlendi.

Depremin ardından piyasalar, afetin büyüklüğü ve etkilenen bölgedeki nüfus yoğunluğu dikkate alınarak 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerin zamanında yapılıp yapılmayacağını izlemeye başladı.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi, Reuters’in bu konudaki sorusuna şu yanıtı verdi: “Gelişmelere bakacağız ama şu anda 14 Mayıs’a seçim yapılmasında ciddi sıkıntılar var” söz konusu. Yetkili, tam da bu ortamda seçim kampanyası yürütmenin soru işareti yaratabileceğini belirtirken, şunları söyledi:

“Ancak böyle bir ortamda seçim kampanyası yürütülebilir mi? Acımızı çekmeden, oy istemeden siyaset konuşmak her siyasi parti için zor bir durum. Bir değerlendirme yapılacak tabii ki… Sanki biz Seçim döneminden çıktık.”

Küresel marketler

Dolar, yatırımcıların önümüzdeki hafta açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesinde temkinli davranmasıyla değer kaybının önüne geçmeye çalışırken, ekonomideki yavaşlama ve Fed’in faiz artırım hızına ilişkin endişeler de risk iştahını azalttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu