Yaşam

Mona Lisa tablosuyla ilgili yeni iddia: Arka plandaki köprü Romito Köprüsü olabilir

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu hakkında yeni bir tez ortaya atıldı. Silvano Vinceti adlı bir sanat tarihçisi, tablodaki manzaralarla ilgili dikkat çekici bir detayı açıkladı.

The Telegraph’tan Ntv’nin haberine göre Vinceti, Mona Lisa tablosunun arka planındaki taş köprünün İtalya’nın küçük bir köyü olan Laterina’da Arno Nehri üzerinde uzanan Romito köprüsü olduğunu iddia etti. Vincenti ayrıca drone görüntülerini, bölgeye ait fotoğrafları ve tarihi belgeleri inceledikten sonra fotoğraftaki köprü teşhisinin doğru olduğundan hiç şüphesi olmadığını vurguladı.

Leonardo da Vinci’nin köprüyü Toskana’daki Bobbio ve Buriano’daki yapılardan örnek alarak modellediği söylense de Vinceti, söz konusu köprülerin hiçbirinin dört kemerli olmadığını savunarak buna karşı çıktı.

‘KÖYE TURİST ÇEKEBİLİR’

Tarihçiler ayrıca sadece bir kemeri sağlam kalan Romito köprüsünün daha önce dört kemerli olduğuna inanıyor. Kemerin 18. yüzyılda muhtemelen bir sel nedeniyle ağır hasar gördüğünden şüpheleniliyor. Hatta dördüncü kemerin temelinin nehrin karşı kıyısındaki çalılıkların arasında hala bulunduğu iddia edilmektedir.

Laterina Belediye Başkanı Simona Neri, tabloyla olası bir ilişkinin köye turist çekeceğini umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu