Haber

Milli Savunma Bakanı Akar, Bakanlığın 2023 bütçesini anlattı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bölgeyi istikrarsızlaştıran ülkeler başta olmak üzere hiç kimse bizden sınırlarımızın hemen yanı başında yuvalanan teröristlere müsamaha göstermemizi beklemesin. Operasyon bir teknik, taktik ve matematik işidir. türlü tedbir alır, alır.” söz konusu.

Akar, Bakanlığının 2023 bütçesi ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, savunma ve güvenlik konularının devletin ve milletin bekası için vazgeçilmez olduğunu ve günlük tartışmaların dışında tutulması gerektiğini söyledi.

Akar, küresel ve bölgesel gelişmelerin hız kazandığı, var olan sorunlara yeni sorunların eklendiği, artan risk, tehdit ve tehlikeler nedeniyle güvenlik korkularının en üst düzeye çıktığı bir dönemden geçtiğimize işaret ederek, “Böyle bir ortamda Türkiye, tüm gelişmeleri yakından takip ediyor, savunma ve güvenlik için proaktif davranıyor, mümkün olan her türlü önlemi almaya çalışıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin köklü tarihi, coğrafyası, değerleri, dinamik nüfusu ve güçlü ordusuyla dünyada güvenlik üreten bir ülke konumuna geldiğini belirten Akar, “Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası alanda kurduğu çok boyutlu bağlarla söz konusu olmuştur. arenada, ülkemizin etki alanı üç kıtadır, çıkar alanı tüm dünya olmuştur.” söz konusu.

Bakanlığının bölgesel ve küresel güvenlik için yeni yaklaşım ve stratejilerle Cumhuriyet tarihinin en ağır ve etkin faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Akar, sınırların 7 gün 24 saat sınır birlikleri tarafından korunduğunu söyledi. , şimdiye kadarki en ağır ve en etkili önlemlerle.

Sınır güvenliğinin sınır hattı boyunca sınır birlikleri ve komandolar, sınır gerisinde ise jandarma ve polis tarafından sağlandığını belirten Akar, şunları kaydetti:

“Sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için sınır fiziki güvenlik sistemine dayalı tel çit, hendek, duvar ve gözetleme sistemlerinden oluşan dünya standartlarında, yüksek teknolojiye sahip araç, gereç ve ekipmanlar kullanılmaktadır. Her geçen gün alınan ek tedbirlerle, Sadece 1 Ocak itibarıyla 250 bin kişi sınırlarımızdan geçecek. Engellendi, 7 bin 600 kaçak göçmen ve 800 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edildi.

Sınırlarımızda alınan bu ağır tedbirler ve sınır ötesi yürütülen aktif operasyonlar sonucunda terör örgütünün personel ve malzemesinin sınırlarımızdan çıkışı büyük ölçüde engellenmiş ve durma noktasına gelmiştir. Tüm bu üst düzey tedbirlere ve personelimizin büyük kahramanlık ve fedakarlıklarına rağmen, ne yazık ki bir ülke sorunu olan sınır güvenliği konusu zaman zaman tartışılmakta, resmi açıklamalar ve bilgiler dikkate alınmadan bazı gerçek dışı, abartılı ve yanıltıcı telaffuzlar yapılmaktadır.

“Türkler ve Kürtler kardeştir”

Mehmetçik’in 8,5 metre karda, hava ve eksi 39, artı 44 derece gibi her türlü arazi şartlarında büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla canı pahasına hizmet verdiğini vurgulayan Akar, “Beklentimiz sadece saygı gösterilmesidir. Mehmetçiğin emeğine.” söz konusu.

Akar, terörle mücadeleye de değinerek, “24 Temmuz 2015’ten bu yana ülkede, Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’de toplam 37 bin, sadece bu yılın başından bu yana 4 bin civarında terörist etkisiz hale getirildi.” bilgisini paylaştı.

Tüm terör örgütlerine karşı mücadelenin artan şiddet ve tempoyla, saldırgan bir ruhla, ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla kararlılık ve kararlılıkla devam ettiğini belirten Akar, “Şunu söylemek isterim ki; Türk Medeni Kanunu’nun 51. maddesinde belirtilen hukuki savunma hakkı kapsamında, uluslararası hukuka uygun, komşularımızın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygılı, yegane kişi ile ve sadece terör unsurlarının maksadıyla, tarihi, dini, kültürel dokuları, sivil altyapı, çevre ve koalisyon unsurlarının güvenliği ve korunması hiçbir ordunun göstermediği azami özen ve hassasiyetle yürütülmektedir.

“Kimyasal silah” iddialarına ilişkin açıklama yapan Akar, şöyle devam etti:

“Kahraman ordumuzun kazanımlarına gölge düşürmek, terör örgütüne nefes vermek, solunum cihazı bağlamak isteyenlerin ‘TSK kimyasal silah kullanıyor’ gibi düşmanca iftiraları tamamen gerçek dışıdır, hayal ürünüdür. .Özellikle yurt dışında algı oluşturmak bir yanılgıdır. .’ TSK’da kimyasal silah ve mühimmat geliştirilmiyor, üretilmiyor, stoklanmıyor, kullanılmıyor, uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanan hiçbir silah ve mühimmat envanterde tutulmuyor. Buna rağmen asılsız iddialar atılmaya devam ediliyor.”

Kimyasal Silahların Önlenmesine Dair Anlaşmaya göre kolluk faaliyetlerinde, özel operasyonlarda ve insan hayatını korumak için göz yaşartıcı gaz kullanılabileceğini belirten Akar, “Rehine kurtarma kapsamında yapılan açıklamayı çarpıtmanın en kolay yolu bu. Gara operasyonu terör propagandasına hizmet ediyor.” söz konusu.

Söz konusu iddialara dikkat ve hassasiyet gösteren, yerli ve milli duruş sergileyen siyasi partilere, tüm kurum ve kuruluşlara ve vatandaşlara şükranlarını sunan Akar, “İçte ve dışta yapılan bir diğer kara propaganda iftiradır. terörle mücadelemizin kürt kardeşlerimize karşı olduğu saçmalıktır bu bir kez daha vurgulamak isterim ki bin yıldır bu coğrafyayı ekmek suyunu birlikte paylaşan türkler ve kürtler kardeştir aksini söyleyenler Bunun en açık göstergesi vatan için, bayrak için, Cumhuriyet için omuz omuza mücadelede, şehitliklerimizde canlarını ortaya koyanlardır. Onlar yan yana yatan kahramanlarımız, şehitlerimizdir.” dedi.

“Teröristlerden yaptıklarının hesabını sormaya devam edeceğiz”

TSK’nın tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Akar, “Terörist neredeyse bizim hedefimiz de orasıdır. PKK eşittir YPG/PYD, hepsi birebirdir. Vatanımızı ve asil milletimizi kurtarmaya kararlıyız. İsimleri ne olursa olsun, bize kim destek verirse versin, terör belasından bizi kurtarın.” ifadesini kullandı.

Akar, Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’de terör örgütüne yönelik 19 Kasım’da başlatılan Pençe Kılıç da dahil olmak üzere son dönemin en büyük, en kapsamlı ve en etkili kara ve hava operasyonlarının gerçekleştirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Harekatta terör hedefleri ateş altına alınmış, çok sayıda sığınak, sığınak, mağara, tünel, depo ve karargah doğrudan isabetle imha edilmiş, aralarında örgüt liderlerinin de bulunduğu 364 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 20 Kasım- 22, terörist Sivil yerleşim yerlerine yönelik hiçbir amaç gütmeyen alçak saldırılara her zaman olduğu gibi gereken yanıt verildi.

Hiç kimse, özellikle de bölgeyi istikrarsızlaştıran ülkeler, kaderimizin dibine hızla yuva yapan teröristlere müsamaha göstermemizi beklemesin. Operasyonlar, teknik, taktikler ve matematik üzerine bir bahistir. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve aziz milletimizin güvenliği için gerekli tüm tedbirleri uygun yer ve zamanda almıştır ve alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kuzey Irak’ta PKK ile mücadelemiz, Irak ile koordinasyon ve yakın işbirliği içinde yürütülmektedir. Son olarak 17 Nisan’da başlatılan Pençe-Kilit Harekatı ile kilit kapatılarak sınırlarımızın güvenliği ve kontrolü sağlandı. Bu kapsamda gerçekleştirilen operasyonlarla ‘erişilemez’ denilen, teröristlerin yıllarca yuva yaptığı yerlere girildi, ‘ulaşılmaz’ denilen yerlere ulaşıldı. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin sırtındadır.”

“Terör örgütünün çöküşü hızlandı”

Terör örgütünde çöküşün hızlandığını, teslimiyetlerin arttığını ve bu çöküşün sözde elebaşlarının açıklamalarına yansıdığını kaydeden Akar, “Örgütün fiziki çöküşü, yandaşlarının kimyasının bozulmasından anlaşılıyor. İçeride ve dışarıda terör örgütü.” söz konusu.

Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerine yönelik yürütülen bu operasyonlarla sınırların güneyinde kurulmak istenen terör koridorunun önlendiğini, yeni bir göç dalgasının ve insani dramın önüne geçildiğini belirten, Akar, “Terör koridoru engellenmeseydi bugün çok daha sıkıntılı olurdu. Karmaşık durumlarla karşı karşıya kalacağımızın iyi bilinmesi ve anlaşılması gerekirdi” dedi.

Akar, ayrıca TSK’nın DEAŞ’a karşı göğüs göğüse savaşan tek ordu olduğunu ve yaklaşık 4 bin 500 DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdiğini vurguladı.

Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlar sonucunda 530 bini Türkiye’den olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyelinin gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde evlerine ve topraklarına döndüğünü belirten Bakan Akar, “Türkiye’de de çalışacağız. Güvenli hale getirilen bölgelerde hayatın normalleşmesi için ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla koordinasyon halinde çalışıyoruz.Çalışmalarımız devam ediyor.” söz konusu.

“Diplomatik alanda da sahada da gereken yanıt veriliyor”

Yunanistan ile son dönemde yaşananları değerlendiren Akar, Türkiye’nin tüm komşularının sınırlarına, haklarına ve yasalarına saygı duyduğunu ve tüm ilişkilerinde barış, dostluk, diyalog, iyi komşuluk ve işbirliği beklediğini belirtti.

Ancak Yunanistan provokatif eylemler ve saldırgan söylemlerle, akılcı, mantıklı ve hukuka aykırı talep ve argümanlarla gerilimi tırmandırmak için her türlü çabayı göstermektedir.” Akar, Yunanistan’ın Megali İdea peşinde 7 aşamada 3 kat genişlediğine dikkat çekerken, Türkiye’yi “Yeni Osmanlıcılık” diye bir kavram uydurarak yayılmacılıkla suçladı.

Türk varlığını yok sayarak, asimilasyon politikaları ve baskılarla Yunanistan’da yaşayan Türkleri sindirmeye çalıştıklarına işaret eden Akar, şunları kaydetti:

“Yunanistan, başta Lavrion kampı olmak üzere terör örgütleri, yardım ve yataklık yapan teröristlerle işbirliği içinde, tüm dünyanın bildiği bu gerçekleri utanmadan inkar etmekte ve göçmenlere yönelik son derece zalimce ve insanlık dışı uygulamalarla Türkiye sınırlarına itmektedir. Gereklidir. diplomatik ve sahadaki haksız, hukuksuz hareketlere mütekabiliyet kapsamında cevap verilmektedir.Beklentimiz bazı Yunan siyasetçi ve askeri şahsiyetlerin iç siyasi amaçlar doğrultusunda uzlaşmaz ve provokatif gidişatlarından bir an önce vazgeçmeleri, sorunların analizine odaklanmalarıdır. Diyalogla ve tarihten ders çıkar.Güvendikleri dağlara kar yağmadan önce, “Olmasını isteyenler dünün ve bugünün hatalarından dönmelidir. Ege ve Akdeniz’in bir dostluk denizi olması, tüm zenginliklerin adil bir şekilde paylaşılması en içten dileğimizdir.”

Kıbrıs’ta tek çözümün iki egemen ve eşit bağımsız devletin varlığını kabul etmek olduğunu belirten Akar, “Geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız. Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de diyaloğa açık olsa da, oldubittiye izin vermedik, vermeyeceğiz de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumakta kararlıyız, kararlıyız ve muktediriz.” söz konusu.

tahıl koridoru

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürüttüğü aktif diplomasinin sağladığı zeminde Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlığı ile yürütülen müzakereler sonucunda Karadeniz Tahıl Girişimi’ne imza atıldığını hatırlatan Akar, “Ortak Uyum Merkezi’nin çalışmalarıyla kuruldu. Girişim kapsamında İstanbul’da Ukrayna limanlarından toplamda 13 milyon tonun üzerinde tahıl ihtiyaç sahibi ülkelere güvenli bir şekilde ulaştırıldı. dedi.

Türkiye’nin de çabalarıyla bu girişimin 19 Kasım itibarıyla 120 gün uzatıldığını ifade eden Akar, “Türkiye, diplomasiye konuların analizi için daha fazla şans verilmesi gerektiği inancıyla, insani yardım başta olmak üzere üzerine düşen görevi yapmaya devam edecektir. şimdiye kadar yaptığı gibi yardım edecek.” söz konusu.

FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “15 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla 10 bini Bakan onayı ile FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle toplam 24 bin 700 kişi Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilmiştir. FETÖ ile mücadelemiz yeni bilgi, belge ve verilerle birleşerek bir bütün olarak kararlılıkla devam etmektedir.” ifadesini kullandı.

ABD’den F-16 tedariki

Akar, sağlık ihtiyacının en etkin şekilde karşılanabilmesi için askerlik sağlık hizmeti takviyesinin geliştirilmesi ve TSK’nın yeniden yapılanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “F-16’ların Türkiye’den tedariki için. ABD, 40 F-16 Viper uçağı ve 79 uçağın modernizasyonu.” Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup, olumlu ve hızlı sonuçlanması açısından yakından takip edilmektedir. bir açıklama yaptı.

CHP Küme Başkan Vekili Engin Özkoç’un Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası ile ilgili iddialarına değinen Akar, “BMC’ye 60 milyon TL yerine 292 milyon TL ödenmesi söz konusu değil. Böyle bir şey yok. sorusu tüm harcamaların takip edilmesidir.BMC’ye yapılan ödemelerin gösterilmediği bir yansıma hesabıdır.Yetersiz ve gerçek dışı ifadelerle algı oluşturulmak istenmektedir.Fabrikada ‘maliyetler artar’ argümanı kesinlikle doğru değildir. Bu konuda ya fabrikaya birini göndereceğiz ya da belgeyi açıklayacağız.” o cevapladı.

Akar’ın açıklaması şöyle:

“Şu anda bile bu vesileyle karada, denizde kahramanlık ve özveriyle görev yapan değerli silah arkadaşlarımın ve çalışma arkadaşlarımın emniyetli, sorunsuz, hayırlı ve başarılı görevler diler, alınlarından öpüyorum. ve hava, şiddetli iklim ve arazi koşullarında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu