Ekonomi

Masaya gelecek rakam belli oldu: Asgari ücret ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesine ilişkin sunum yaptı. Işıkhan taban fiyata müzakereyi artırmakEmeklilik konusunda yapılacak süreç ve düzenlemelere ilişkin mesajlar verdi. asgari ücretBakanlığın temel konularından birinin bu olduğunu vurgulayan Işıkhan, şöyle konuştu: “Asgari Ücret Tespit Komisyonumuzu Aralık ayında toplayacağız. Orada da enflasyona yol açmayacak bir karar almayı tercih edeceğiz.”söz konusu.

Sabah’ın haberine göre yıl sonu enflasyon tahmini olan yüzde 65’e kıyasla 6 aylık enflasyonun yüzde 38’e yakın olması bekleniyor. Toplu sözleşmeyle memur ve emekli memur artış oranı yüzde 49’u geçiyor. Sosyal yardım payının da eklenmesiyle tekrar yüzde 50’ye yakın bir oranda artması mümkün.

Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Şu anda net asgari ücret 11 bin 402,32 TL. Memur maaş artışına göre yüzde 50’lik artış olduğunda net rakam 17 bin 103,48 TL’ye çıkacak.

6 aylık enflasyona göre artış yapılmasına karar verilmesi durumunda yeni taban fiyat 15 bin 735,20 TL olacak. Hükümetin bugüne kadar yaptığı açıklamalara ve yapılan artışlara bakıldığında asgari fiyat artışlarının her zaman enflasyonun üzerinde olduğu görülüyor.

Dolayısıyla yüzde 38 olan 6 aylık enflasyon oranının refah payı ile birlikte yüzde 50’ye çıkarılması beklenen bir sonuçtur. Bu durumda yeni taban fiyatın 17 bin lirayı aşacağı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu