Ekonomi

Maden sektörü ‘Maden Bakanlığı’ istiyor

İZMİR (İGFA) – Ege Maden İhracatçıları Birliği ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından 2017 yılından bu yana dönüşümlü olarak düzenlenen, madencilik dairesi ve kamu kurumu temsilcilerinin madencilik dairesinin sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı “Hayatımız Madencilik Çalıştayı” başkent Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Büyük Taarruz’un başladığı Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde mermerden. Ege Maden İhracatçıları Birliği ev sahipliği yaptı.

5. Hayatımız Madencilik Çalıştayının açılışında konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, madencilik mevzuatı, sürdürülebilirlik, madencilik algısı, sektörün geleceği ve kritik hammaddeler ile kadınlarımızın konumlarını konuşacaklarını belirtti. Hayatımızın her alanında olduğu gibi atölyemizde de varlıklarıyla madencilik departmanını ileriye taşıyanlar.

“Türkiye 80’e yakın maden ihraç ediyor. Madenlerimiz diğer branşlara hammadde olarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor” diyen Alimoğlu, “Önce insan, sonra çevre, sonra sürdürülebilirlik odaklı ihracatımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi. Şubenin ihtiyaçlarının farkındayız. Bürokrasiyi en aza indiriyoruz. Bunu en aza indirmek için en büyük ihtiyacımız Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı’nın kurulmasıdır. Bu sayede tüm işlerimizi halledebileceğiz. tek muhatapla. Ortada olmak çok değerli. Biz madenciler için oluşan olumsuz algıyı hep birlikte daha çok çalışarak, lobi oluşturarak kırabiliriz. Bunun için 18 Madencilik STK’mızla birlikte “Birlikte hareket ediyoruz” dedi. söz konusu.

Madencilerin büyük emeklerle elde ettiği eserlerin hayatın her anında ve noktasında kullanıldığının altını çizen TİM Maden Şube Meclis Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Rüstem Çetinkaya, yerüstü zenginliğimiz kadar yer altında da mükemmel bir zenginliğimizin olduğunu vurguladı.

Mermerin tarih ve coğrafyanın hediyesi olduğunu anlatan Afyonkarahisar Valisi Doç. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya Akdeniz kıyısında yaşamış tüm uygarlıkların en değerli eserleri mermer mirasıdır. Bu topraklarda Hitit dönemine ait arkeolojik çalışmalardan elde edilen süsleme ve heykellerde, Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait tiyatro, heykel ve arenalarda, Selçuklu dönemine ait saray, hamam, kervansaray, cami ve medrese külliyelerinde mermer kullanılmıştır. Osmanlı döneminden kalma cami, minare ve çeşmelerde. “Onun sanatının en güzel örneklerini görüyoruz” dedi.

Madenleri tüm sanayi üretimimizin ve dolayısıyla ihracatımızın destekçisi olarak tanımlayan İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, maden olmasaydı demir çelikten otomotive kadar pek çok sanayi sektöründe üretimin mümkün olamayacağının altını çizdi, makineden savunma sanayine, gemi yat imalatından iklimlendirmeye, seramikten elektrik elektronik üretimine kadar geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

agliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu