Teknoloji

KOBİ’lerin Teknik Tekstilde Dönüşümüne BUTEXCOMP Desteği

BURSA (İGFA) – Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği çerçevesinde finanse edilen en kıymetli teknolojik dönüşüm projelerinden biri olan ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen Kompozit Gereç ve Teknik Dokumacılık Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi (BUTEXCOMP), dalların dönüşümüne değerli katkı sağlıyor. Proje kapsamında Bursa Teknoloji Uyum ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM) mesken sahipliğinde 3 Boyutlu/Yeni Kuşak Dokuma Teknolojileri Eğitimi programı düzenlendi.

ALMANYA’DAKİ TESİSLERE SANAL TUR

BTSO öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Dallar Programı kapsamında BUTEKOM çatısı altında hayata geçirilen BUTEXCOMP projesi bünyesinde organize edilen 3 Boyutlu/Yeni Jenerasyon Dokuma Teknolojileri Eğitimi’nde Almanya Lindauer Dornier GmbH fabrikasına canlı sanal tıp gerçekleştirildi. Kompozitler için dokumacılık teknolojileri ve 3 boyutlu örgü kompozit jakar tasarım yazılımı konusunda canlı online sunumun yanı sıra, fiziki olarak BUTEKOM’daki Bant Dokuma Makinası Laboratuvarı da ziyaret edildi.

FİRMALAR YENİ TEKNOLOJİLERLE TANIŞTI

Rekabetçi Dallar Programı kapsamında, 6 milyon 150 bin avroluk fonla çalışmalarını sürdüren BUTEXCOMP Teknik Takviye Projesi hakkında sunum yapan BUTEKOM Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Karahan, çok yararlı bir program gerçekleştirdiklerini belirterek, “Projemizin teknik dokumacılık ayağı kapsamında, teknik dokuma ve kompozit gereç preformların üretiminde kullanılan ileri teknoloji üretim metotlarıyla ilgili kapsamlı bir eğitim programı düzenledik. Almanya’da Dornier fabrikasındaki işleyiş, direkt canlı yayınla iştirakçilerimize aktarıldı. İştirakçilerimiz; 3 boyutlu dokuma, bant dokuma ve başka teknik dokumalarda kullanılan dokuma teknolojilerini yakından görme ve izleme fırsatı buldu. Bu faaliyet ile bilhassa dokumacılık kesimindeki firmalarımızın bu husustaki bilgi eksikliğini tamamladığımızı düşünüyoruz. Onları yeni teknolojilerle tanıştırdık, KOBİ’lerimize teknik dokumacılığa dönüşümünde değerli bilgiler aktardık. Bu seyahat mühletince, KOBİ’lerimizin daha rekabetçi ve daha teknik dokumaya adapte olmuş bir formda eğitimlerden ve öbür faaliyetlerimizden yararlanmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

REKABETÇİ DALLAR PROGRAMI

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti ortasındaki mali işbirliği çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Kesimler Programı, yaklaşık 800 milyon avroluk bir bütçeyle projeleri destekleyen bir mali yardım programıdır. 2007 yılından bu yana yürütülmekte olan program, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki endüstrici, KOBİ ve girişimcilerin rekabet gücünü artırarak toplumsal ve ekonomik kalkınmayı hedeflemektedir. Program ve desteklenen projeler hakkında ayrıntılı bilgiye rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden ulaşabilir, programla ilgili sorular [email protected] adresine mail olarak iletilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu