İş

İşsizlik Sigortası Fonu Prim Gelirleri Oranı Arttı

İşsizlik Sigortası Fonu’nun bir önceki yılki prim geliri oranı 2023 yılı için yüzde 50’ye çıkarıldı.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 48’inci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen hedefler için kullanılmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanan İşsizlik Fonu gelirlerinin oranının artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girdi.

Buna göre, söz konusu kanunda yüzde 30 olarak belirlenen İşsizlik Sigortası Fonu’ndan bir önceki yıla ait prim geliri oranının 2023 yılı için yüzde 50’ye çıkarılmasına karar verildi.

İşgücünün istihdam edilebilirliğini artırmak, çalışanların niteliklerini yükselterek işsizlik riskini azaltmak ve teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenleri yönlendirmek amacıyla İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirleri İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre artırılabilmektedir. istihdamı artırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak, işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetleri vermek. Fondan ücret alınmak üzere ruhsatlandırılan sözleşmeli işçi statüsünde çalışan işçilerin mali ve sosyal haklarının sağlanması, işgücü piyasası araştırması ve planlamasının sağlanması, ilgili mevzuata göre kurum ekibine atanan ve kurumda çalışmaya devam eden işçilerin mali ve sosyal hakları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu