Haber

Gezi Parkı davası sürüyor, sanıkların fotoğrafları istendi

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin de bulunduğu 35 sanığın davasına devam edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 12 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Duruşmayı Beşiktaş Kulübü Başkanı Hasan Arat ve bazı kulüp yöneticileri seyirci olarak takip etti.

Mahkeme başkanı, dönemin Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Dairesi’ne yönelik yapılan işlemlerin kamera kayıtları ve görüntülerine ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan talep edilen ön raporun geldiğini belirtti.

Raporda sanıkların temel kimlik fotoğraflarının istendiğini belirten mahkeme başkanı, sanıkların fotoğraflarını mahkeme katibine teslim edebileceklerini veya katip çalışanı aracılığıyla fotoğraflarının çekilebileceğini kaydetti.

Bazı sanıkların avukatı Ali İstek Dizdar ise raporun bilinmediğini belirterek, “Fotoğrafların teşhise faydası olduğunu söylüyorsunuz, buna gerek yok. İnsanlar yurt dışında bir yere gittiklerinde karşılarına bu çıkıyor.” söz konusu.

Kişilerin olay tarihleriyle şimdiki durumları arasında farklılıklar olduğunu anlatan Dizdar, “Bu görüntülerin burada olanlarla hiçbir alakası yok. Bu davanın delilleri baştan beri tartışıldı ve beraat kararı verildi. Eski kararınıza göre beraat istiyoruz. Dosyayı görüşe gönderin, bu dosya uzadıkça uzuyor.” dedi.

Söz alan diğer sanıkların avukatları da fotoğraflı kimlik tespiti yapılarak Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesinin davanın uzamasına neden olacağını belirterek, belgenin mütalaa hazırlanması için cumhuriyet savcılığına gönderilmesini talep etti.

Kimlik tespiti için sanıkların fotoğrafları istendi

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların 2013-2014 yıllarına ait kimlik fotoğraflarının polis arşivinden aranarak mahkemeye gönderilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne emir yazılmasına karar verdi.

Heyet, dönemin Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Dairesi’ne karşı yapıldığı belirtilen eylemlere ilişkin gönderilen video kayıtlarının bir sonraki duruşmada izlenebilmesi için gerekli hazırlıkların yapılmasına karar verdi.

Heyet, Başbakanlık binasına saldırı iddiasıyla ilgili kamu davası açılıp açılmadığı ve bu konuda herhangi bir tespit yapılıp yapılmadığının öğrenilmesi için polise yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 6 Mayıs’a erteledi.

Duruşmanın sona ermesinin ardından basın mensuplarının bir şey söylemek isteyip istemediğini sorduğu Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Hasan Arat, “Umarım bir an önce biter” dedi. o cevapladı.

Çarşı davasının tarihi

Aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin de bulunduğu Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 35 sanık, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye teşebbüs etmek veya görevini yapmasını engellemek”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamalarıyla suçlanıyordu. , “Terör örgütü kurmak veya yönetmek ve terör örgütüne üye olmak”. “Suçların beraat kararları Yargıtay tarafından bozuldu.

Bozma kararında, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Gezi Parkı olaylarına ilişkin belge ile bu belge arasında hukuki ve fiili bir bağlantı olduğu belirtilerek, belgelerin birleştirilerek karar verilmesi talep edildi.

Dosyalar İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirildi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin 35 sanıklı yargılamasında bozma kararına uydu.

Aralarında Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ile firari CIA eski danışmanı Henri Barkey ve Can Dündar’ın da bulunduğu “15 Temmuz darbe girişimi” ve “Gezi Park olayları”nda 17 sanığı yargılayan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi de karar verdi. Çarşı üyelerinin de mahkum olduğu öğrenildi. Kendisinin de aralarında bulunduğu 35 sanıklı davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazarak, hukuki ve fiili bağlantının olduğu gerekçesiyle dava belgelerinin birleştirilmesi konusunda görüş istedi. Söz konusu eylemlerden.

Bu mahkemenin birleşmeye onay vermesinin ardından dava belgeleri İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirildi.

Dosyalar tekrar ayrıldı

Davanın 21 Şubat 2022 tarihli duruşmasında mahkeme heyeti, 35 sanığın yargılandığı bu belgeyi, belgede tutuklu sanık bulunmadığını, tüm sanıkların savunmalarının alındığını ve talep edilen hususları dikkate alarak ayırdı. Yargıtay’da soruşturulacak karar henüz tamamlanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu