Ekonomi

General Mills 2 milyar dolarlık yoğurt bölümü için alıcı arıyor

Cocoa Puffs ve Cheerios gibi kahvaltılık gevrekleriyle tanınan General Mills Inc. (NYSE:GIS), Kuzey Amerika’daki tanınmış Yoplait markasını da içeren yoğurt işini satmayı düşündüğü bildiriliyor. Potansiyel işlemin 2 milyar doları aşması bekleniyor. Konuya yakın kaynaklar, Minneapolis merkezli şirketin, rakip atıştırmalık gıda şirketleri ve özel sermaye şirketlerinden oluşabilecek muhtemel alıcıları bulmak için JPMorgan Chase & Co. (NYSE:JPM) ile işbirliği yaptığını belirtti.

Şirket, yoğurt işine 250 milyon dolar civarında olan faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi yıllık kazancının (EBITDA) yaklaşık 10 katı değerinde bir satış fiyatı hedefliyor. Ancak hem General Mills hem de JPMorgan durum hakkında yorum yapmamayı tercih etti.

Cuma günü General Mills’in hisseleri 71.04 dolardan işlem görerek geçtiğimiz yıla göre %19’luk bir düşüş gösterdi ve şirkete yaklaşık 40 milyar dolar değer biçti. Hisse fiyatındaki düşüşe rağmen, General Mills üçüncü çeyrek için beklenenden daha iyi satış ve kar bildirdi ve bu başarıyı, tüketici talebindeki düşüşü dengeleyen kahvaltılık gevrekler, atıştırmalık barlar ve evcil hayvan maması dahil olmak üzere çeşitli ürünleri için artan fiyatlara bağladı.

Yoplait’in geçmişi, bir grup Fransız süt çiftçisi tarafından kurulduğu 1964 yılına kadar uzanıyor. General Mills, Yoplait ile ortaklığına 1977 yılında, şirkete markayı Amerika Birleşik Devletleri’nde pazarlamak için münhasır haklar veren bir franchise anlaşmasıyla başladı. 2011 yılında General Mills, Yoplait’in %51 hissesini PAI Partners ve Fransız süt ürünleri kooperatifi Sodiaal’dan 1,2 milyar dolara satın aldı ve hisselerin geri kalanını elinde tuttu.

2021 yılında General Mills, Yoplait’in Avrupa operasyonlarını Sodiaal’a devretti ve ardından ABD ve Kanada’daki yoğurt operasyonlarının 2020 mali yılı için 1,4 milyar dolar net satış elde ettiğini belirtti. Kuzey Amerika yoğurt işletmesini potansiyel olarak satma kararı, Chobani ve Danone’nin Dannon’u gibi önde gelen markaların sert rekabetiyle mücadele eden General Mills’in temel alanlara odaklanma stratejisinin bir parçasıdır.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yoğurt sektörü geçtiğimiz yıl bir anlaşma telaşına sahne oldu. Campbell Soup Company (NYSE:CPB), geçen yıl Sovos Brands için 2,7 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldığı Noosa Yogurt markasının satışını araştırıyor. Benzer şekilde Danone de Wallaby yoğurt ve Horizon süt markalarını Platinum Equity’ye açıklanmayan bir meblağ karşılığında satarak elden çıkardı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu