Yaşam

Gamers Syndicate: ‘Kızılcık Şerbeti’nde sansürü kabul etmiyoruz

Oyuncular Sendikası, Show TV’de yayınlanan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisi için Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 5 programın yayından kaldırılmasını ‘sansür’ olarak değerlendirdiklerini bildirdi. Sendika yayınladıkları yazılı açıklamada kararın bozulması çağrısında bulundu.

Cezanın uygulanması halinde futbolcuların ve teknik ekibin zarar göreceği Futbolcular Birliği’nden yapılan açıklama şöyle:

RTÜK’ün Show TV’de yayınlanan “Kızılcık Şerbeti” dizisinin “kadına şiddet” nedeniyle 5 kez yayınını durdurma kararını sansür olarak değerlendiriyoruz.

Toplumun kutuplaştığı, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin arttığı, 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun’un yürürlükten kaldırılmasının konuşulduğu bu günlerde, dizilerdeki kritik sahnelerin nasıl algılandığını şaşkınlıkla takip ediyoruz. ‘kadına şiddet’ olarak nitelendiriyor ve bu sansürü kabul etmiyoruz.

Oyuncular Birliği olarak soruyoruz: Yayın sürecinde hem oyuncuların hem de teknik ekibin maddi manevi mağduriyetleri nasıl giderilecek? Bu süreçte görev yapmayacak olan oyuncular ve teknik ekipler hayatlarına nasıl devam edecek?

Sansür; Oyuncuların çalışma hayatlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle karardan vazgeçilmeli ve sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalıdır.”

Muhafazakar-laik yaşam tarzı çatışmasını ölçeğin iki ucunda yer alan ve evlendiklerinde çocukları iç içe geçen iki aile üzerinden anlatan dizi, son dönemde ‘muhafazakar aileye saldırdığı’ iddiasıyla amaç edinilmişti. iktidardakiler tarafından ‘yapı’. RTÜK, dizinin bazı sahnelerinde “kadına yönelik şiddeti teşvik ettiği” gerekçesiyle kanala beş kez para cezası, yayın ve programları durdurma ve üstten idari para cezası verdi.

Dizinin başrol oyuncuları ve izleyicileri Twitter’da ‘RTÜKKızılcık Şerbetine Dokunuşu’ etiketiyle kampanya başlattı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu