Ekonomi

Fed/Kashkari: Bankalardaki sorunlar ABD’yi resesyona yaklaştırıyor

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari bir röportajda, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasına neden olan bankacılık sistemindeki son gerilimlerin çözülmesinin zaman alacağını söyledi. Kashkari, bu gerilimlerin ABD ekonomisini resesyona yaklaştıracağını da sözlerine ekledi.

Kashkari, “Uzun vadeli hazine bonolarına maruz kalan ve defterlerinde vade riski olan başka bankaların olduğunu biliyoruz. Bankacılık sektöründe çok fazla ticari gayrimenkul olduğunu ve muhtemelen bankacılık sektörüne yansıyacak bazı kayıpların olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla bu sürecin tam anlamıyla netleşmesi zaman alacaktır.”

Yine de Minneapolis Fed Lideri, bankacılık sisteminin bu baskılara dayanamayacak kadar fazla sermayeye sahip olduğuna işaret etti.

Bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan gerilim, şüphesiz bizi resesyona yaklaştırıyor. Bizim için belirsiz olan, bu bankacılık gerilimlerinin ne kadarının yaygın bir kredi krizine yol açtığıdır. “Bu kredi sıkışıklığı daha sonra ekonomiyi yavaşlatırdı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu