Ekonomi

Fed Başkanı Bowman faiz indirimi olmayacağının, potansiyel artırımların devam edeceğinin sinyalini verdi

Federal Rezerv Başkanı Michelle Bowman, ABD merkez bankasının şu anda faiz oranı hedefini düşürecek bir konumda olmadığını belirtti. New York’taki Gölge Açık Piyasa Komitesi için hazırlanan bir konuşmada Bowman, sonunda Fed’in %2’lik hedefiyle uyumlu hale gelmesi beklenen soğuyan bir enflasyon oranına rağmen, politika faiz oranının düşürülmesi için zamanın henüz olgunlaşmadığını belirtti. Enflasyonist risklerin devam ettiğini ve enflasyonun beklendiği gibi düşmeye devam etmemesi halinde daha fazla faiz artırımı yapılabileceğini vurguladı.

Bowman’ın açıklamaları, Mart ayında beklentileri aşarak 303,000 kişilik güçlü bir istihdam artışı gösteren güçlü işgücü piyasası verilerinin ardından geldi. İşsizlik oranı da Şubat ayındaki %3,9’dan %3,8’e hafif bir düşüş gösterdi. Bu veriler, Federal Rezerv agresif bir şekilde faiz oranlarını arttırırken bile ekonominin dayanıklılığının altını çizmektedir.

Bu hafta boyunca, Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere Federal Rezerv yetkilileri faiz indirimi konusunda sabırlı olunması çağrısında bulundu. Mevcut kısıtlayıcı para politikası duruşunda herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmeden önce enflasyonda sürekli bir düşüş eğilimine dair daha somut işaretler arıyorlar. Bazı yetkililer faiz indirimlerinin bu yıl içinde mümkün olup olmayacağı konusunda şüphe duymaya başladı.

Bowman konuşmasında banka sermaye seviyeleri konusuna da değinerek, politika yapıcıları ABD Basel III standartlarında önerilen önemli sermaye artışlarının verimli olup olmadığını ve etkili bir şekilde hedeflenip hedeflenmediğini incelemeye çağırdı.

Fed, ekonomik göstergelerin dalgalandığı bir ortamda para politikasının karmaşıklığı içinde yol almaya devam ederken, Bowman’ın yorumları merkez bankasının faiz oranlarını ayarlama konusundaki temkinli yaklaşımını ve enflasyon risklerine odaklanmaya devam ettiğini vurguluyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu