Ekonomi

Demir cevheri fiyatları yatay stok ve mütevazı talebe rağmen yükseliyor – UBS

UBS, demir cevheri fiyatının bir önceki haftaya göre artış göstererek ton başına yaklaşık 118 dolara yükseldiğini kaydetti. Bu yukarı yönlü hareket, piyasanın temel unsurlarında bir yumuşamaya işaret eden göstergelere rağmen gerçekleşti. Demir cevheri liman stokları, olağan mevsimsel eğilimlerden farklı olarak genel olarak yatay seyretti.

Beklenen mevsimsel talep artışı mütevazı olarak nitelendirildi ve bu durum Çin Demir ve Çelik Birliği’nin (CISA) Nisan ayının ilk on gününe ait pik demir üretim rakamlarına ve MySteel yüksek fırın kullanım oranlarına yansıdı.

Öte yandan, demir cevheri arzı artış gösterdi. Geleneksel pazarlardan yapılan sevkiyatlar bugüne kadar %4 oranında arttı. Bu artış Brezilya’dan gelen kayda değer bir performansı da içeriyor. Hammadde maliyetleri düşerken, çelik marjları iyileşti, ancak bu durum düşük çelik fiyatları bağlamında gerçekleşti. Bu arada, Çin’den yapılan nihai mamul çelik net ihracatı Mart ayında rekor seviyelere ulaştı.

Piyasanın bu karışık sinyallere tepkisi Dalian Emtia Borsası’nda küçük bir net uzun pozisyon içeriyor. Fiyat artışına ve çeşitli piyasa sinyallerine rağmen UBS, Rio Tinto, BHP Group ve Vale gibi büyük madencilik şirketlerinde nötr duruşunu koruyor.

UBS, BHP için spot serbest nakit akışı (FCF) getirisinin %8 civarında olduğunu tahmin ederken, Rio Tinto ve Vale’nin getirilerinin sırasıyla yaklaşık %10 ve %14 olduğunu belirtiyor. Bu rakamlar UBS’in şirketler için interaktif model değerlendirmelerinin bir parçasıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu