Yaşam

Çocukların gözünden geleceğin şehirciliğini yeniden kurguluyoruz!

Türkiye Tasarım Vakfı – Arkki Türkiye ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın birlikte hayata geçirdiği “AHİKA Geleceğin Şehirlerine Çocukların Gözünden Bakıyor: Yaşanabilir Yarınlar İçin Tasarım Atölyeleri” projesi kapsamında, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinde yaşayan 8-12 yaş arasındaki 152 çocuk, kendi şehirlerinin geleceğine yön verme fırsatı buldu.

Çocuklar, 18-22 Mart tarihlerinde düzenlenen atölyelerde kent yaşamı, çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal entegrasyon temalarını irdeleyerek, yaşamak istedikleri çevreleri hayal ederek kendi yaşam alanlarını tasarladı. Çocuklar düzenlenen atölyelerde kentsel tasarım ve planlamaya dair temel bilgileri öğrenmelerinin yanı sıra, şehir planlama ve mimariye dair fikirlerini de ortaya koyma fırsatı buldu. Çocukların atölyelerde tasarladıkları projeler ise 25 Nisan – 3 Mayıs tarihlerinde Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek sergide ziyaretçileriyle buluşacak. Ayrıca, proje sürecini ve çocukların sesini yansıtan bir belgesel ile katılımcıların eserlerini barındıran kitap da projeyi ölümsüz kılacak.

Projenin geleceğin şehirciliğe bakışı ve kentleri için önemine dikkat çeken Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Demirci, “Bu atölyelerde, çocuklarımızın kendi elleriyle yarattıkları her bir maket, sürdürülebilir ve yenilikçi şehir yaşamının temel taşlarını oluşturuyor. ‘Yaşanabilir Yarınlar İçin Tasarım Atölyeleri’, çocukların yalnızca bugünün değil, yarının da aktif tasarımcıları olduğunu göstermiştir. Türkiye Tasarım Vakfı olarak bu projenin bir parçası olmaktan büyük bir onur duyuyorum ve çocuklarımızın tasarladığı gelecekteki şehirlerin hayata geçirilmesi konusunda büyük bir umut taşıyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu