Yaşam

Cem Uçan: Tarihi dizi ve filmlerden öğrenemezsiniz

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Rehber Gençlik Sohbeti’ etkinliğine katılan ünlü oyuncu Cem Uçan, gençlere değerli tavsiyelerde bulundu.

Rehber Gençlik Sohbetleri birbirinden değerli isimleri ağırlamaya devam ediyor. Birçok sinema ve dizi projesinde yer alan başarılı oyuncu Cem Uçan, Büyükşehir’in Gebze Rehber Gençlik Merkezi’nde düzenlenen “Filmlerde Olur Olur” programında deneyimlerini paylaştı. Moderatörlüğünü Orhan Karaağaç’ın yaptığı programda oyuncu Cem Uçan, genç rehberlere Türk sineması ve dizilerini anlattı. Oyuncu Uçan, gençlerden tarihi okuyarak öğrenmelerini istedi.

ÇAKMAK: GENÇLERE YÖN VERMEYİ ÖNEMSİYORUZ

Programda gençleri yalnız bırakmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Çakmak, Rehber Gençlik projesinin kültür, sanat ve spor hayatına katkı sağladığını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın gençlere selamlarını ileten Çakmak, eğitim, sosyal, kültürel ve sportif anlamda her fırsatta gençlerin yanında olduklarını belirterek, “Bu tür söyleşi programlarını günümüzün ruhuna uygun olarak sunuyoruz. Başta gençler olmak üzere toplumun beklentileri, başta Rehberimiz Gençlik ve milletimiz olmak üzere kurumlarımızın iş birliği ile. Büyükşehir olarak gençlerimizi anlamaya, dinlemeye, konuşmaya ve işbirliğine çok önem veriyoruz. Kurumlarımızın temel misyonu, gençlerimizin beklentilerinin olduğu alanlarda faaliyet göstermektir. Gençler için kültürel çalışmaların farklı bir anlamı var. Türkiye’nin gelecek yüzyılını gerçekleştirmek Genç Rehberler’in sahiplenmesiyle mümkün olacaktır. Sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜRLER

Sinema ve dizi oyuncusu Cem Uçan, deneyimlerini gençlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu güzel Rehber Gençlik projesi katılımcılara önemli kazanımlar sağlayacak. Kocaeli Büyükşehir harika ekipler kurmuş. Hepsi alanında uzman. .Bizi Kocaeli’li genç rehberlerle buluşturan Büyükakın Bey’e teşekkür ediyorum.” Kılavuz Gençlik Akademisi Lisesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Bölümü’nde gerçekleştirilen söyleşiye katılan Cem Uçan, Filinta’nın Bıçağı Ali, Diriliş Ertuğrul’un Aliyar, Meczuplar – Fatih’in Fermanı’nın Gökkurt, Payitaht Abdülhamid dizilerinde rol almıştır. ‘de Ahmet Celalettin, şimdi de Art Sokaklar’da Kadem olarak karşımıza çıktı.

FİLM KESME İÇİN DEĞERLİ BİR MERKEZ

Sekapark sinema platosunda çekilen değerli projelerde yer aldığı için Kocaeli’yi yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten oyuncu Uçan, buranın tarih ve sinema açısından değerli bir merkez olduğunu ve gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Kocaeli. Gerçek hikayelerin kalıcı olduğunu ve güzel hikayeler üzerine inşa edildiğini vurgulayan ünlü oyuncu, “Tarihi ve dönem sinemaları benim var olmasını istediğim eserler. Osmanlı ve Türk tarihini çok seviyorum ve araştırıyorum. İzlediğiniz tarihi dizilerin neredeyse hepsinde oynadım. Tarihi dizilerden ve filmlerden öğrenemezsiniz, biz sadece araştırmanız ve okumanız için size ilham vermeye çalışıyoruz. Bu diziler bizi cesaretlendirecek. Geçmişi geriye doğru okuyun. Düzgün kaynaklardan. Tarihi güvenilir kaynaklardan okuyacağız. Diriliş Ertuğrul dizisinin üçüncü döneminde öldüm. Dünya ayağa kalktı. Aliyar nasıl ölüyor? Aliyar karakterindeki çocuk Osmanlı’da birlikte mi savaştı? Arkadaşlarım çok ikna oldular! Aliyar diye bir insan yoktur. Bu nedenle retrospektif okumaların çok iyi yapılması gerekmektedir. Tarihi okursak çok daha değerli olacaktır. İzlediğiniz şeyler çok daha fazla sığacak” dedi.
 

REHBER GENÇLERDEN BÜYÜK MÜDAHALELER ALDI

Osmanlı’dan sonra daha Avrupalı ​​olmak ve ‘biz de sizler gibiyiz’ diyebilmek için Türk insanına yakışmayan, kâr getirmeyen bir sanatın Batı’dan kopyalandığını ifade eden Uçan, “Niyetimiz anlatmaksa, dertlerimizi dünyaya, tüccar aklıyla değil, milli duygularla bakmalıyız. Büyük kahramanlık hikayelerimizi küresel olarak uyarlamalıyız. Abdülhamid dizisinde canlandırdığım karakterin sonunun böyle olacağını bilseydim Payitaht Abdülhamid’i kabul etmezdim. Çünkü dünyada hiçbir para, hiçbir servet, hiçbir mülk, hiçbir şan, hiçbir ün beni vatan hainliği yapmaya zorlayamaz. Konuşmasının ardından salondaki gençler büyük alkış aldı. Konuşmanın ardından moderatör Orhan Karaağaç ve oyuncu Cem Uçan’a Sanat Atölyelerinde Kılavuz Gençlik Akademisi Lisesi öğrencileri tarafından bordür sanatı ile hazırlanan motif tablosu hediye edildi. Genç rehberler, ünlü oyuncu Cem Uçan ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu