Haber

Beraber Yürüdük Bu Yollarda’nın yazarı: Verdiğim izin kapsamını aştı

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından seçim kampanyalarında uzun müddet kullanılan “Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda” müziğinin muharriri Aşkın Tuna, kısa vakit evvel CHP’ye katılmıştı. Tuna, şarkısının AK Parti’yle özdeşleşmesinin kıssasını anlattı.

Cumhuriyet’ten Sinem Nazlı Demir’in haberine nazaran, Aşkın Tuna müziği AK Parti tarafından kullanılınca partiyle bağlantıya geçti. Telif hakkı için görüşme yapan Tuna, sembolik bir telif fiyatı alarak “Şarkının sözlerinin seçim mitinglerinde ve yalnızca Recep Tayyip Erdoğan’ın sesinden şiir olarak okunması için” müsaade verdi.

‘İZİN KAPSAMINI ÇOK AŞTI’

Tuna, “Şarkı, verdiğim iznin kapsamını çokça aştı” dedi ve şöyle konuştu:

“Şarkının piyasaya çıkışından tam 15 yıl sonra, 2002 yılında, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, kurucusu olduğu AKP’nin seçim mitinglerinde müziğin kelamlarını kullandığını fark ettim. Bir telif hakları meslek birliği olan Müzik Yapıtı Sahipleri Meslek Grub’nun (MSG) Lider Yardımcısı olarak vazife yaptığım o yıl, telif haklarının ülkemizde gereğince bilinmemesi dolayısı ile yanlışsız bir örnek oluşturmak ismine parti yetkilileri ile irtibata geçip rastgele bir partinin bu kelamları sahibinin muvafakati alınmadan ve telif fiyatı ödemeden kullanamayacağını ilettim. Telif mevzusuyla ilgili meslek birliğinin idaresindeki bir kişi olarak hassasiyet gösterdiğim bu mevzuya ait yaptığım bilgilendirmenin akabinde sembolik bir telif fiyatı alarak partinin, müziğin kelamlarının seçim mitinglerinde ve sırf Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sesinden şiir olarak okunması için müsaade verdim.”

ADININ AK PARTİ’YLE ANILMASINDAN RAHATSIZ OLDU

Yıllar içinde isminin AK Parti’yle anılmaya başladığını söyleyen ve rahatsızlık duyan Tuna, “Beni tanıyanlar gençlik yıllarımdan bu yana siyasi görüşümün toplumsal demokrat çizgide olduğunu ve Atatürk’ümüzün kırmızı çizgim olduğunu çok âlâ bilirler. Geçen vakit zarfında bu çizgimden en ufak bir sapma olmamıştır! Zira ben ayrıştırıcı, ötekileştirici değil “hep birlikte” olmaktan memnunluk duyan; insanı insan olarak seven bir bakış açısına sahibim…” dedi.

“Sevginin lisanını ve kıymetini kavramış biri olduğunu” aktaran Tuna, şöyle devam etti:

“Siyasette en büyük maksadım sevgi lisanının tekrar öne çıktığı, insanların fikirlerinden ötürü ayrıştırılmadığı, tüm toplumun birbirini hürmetle kucakladığı bir Türkiye için gereken adımların atılması konusunda katkıda bulunmaktır. Adaletin siyasal baskıdan kurtularak ülkemizin memleketler arası prestijinin yükseltildiği, Atatürk’ümüzün ve kurucusu olduğu Cumhuriyet kıymetlerinin sorgulanmadığı, O’nun gösterdiği demokrasi yolunda bilimin ışığıyla ilerleyen bir Türkiye olmalıdır hedefimiz… Bu maksatlarda ortaklaştığımız Sayın Kılıçdaroğlu Başkanlığındaki CHP ile yollarımız işte bu türlü kesişti.”

BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA’NIN HİKAYESİ

Aşkın Tuna’nın kaleme aldığı şarkı 1987 yılında piyasaya çıktı. 1991 yılında Milliyet gazetesi tarafından “Yılın En Sevilen Şarkısı” seçildi. Müzik yıllar içinde Muazzez Abacı, Nükhet Duru, Ebru Gündeş üzere ünlü sanatkarlar tarafından seslendirildi. AK Parti’nin kurulmasında sonra seçim kampanyalarında kullandığı müzik Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da sıkça okundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu