Haber

Babalarının vasiyeti çileye dönüştü: 3 gün 5 metre karda mücadele ettiler

Babalarının vasiyeti belaya dönüştü: 3 gün 5 metre karda mücadele ettiler

Vasiyet gereği babalarını köye gömmek isteyen aile, maddi sıkıntı yaşadı.

ARTVİN – İstanbul’da vefat eden Tevfik Paker’in vasiyeti üzerine çocukları, Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili köyünde babalarını defnetmek için 3 gün boyunca kar nedeniyle kapatılan yolların açılmasını bekledi.

Artvin’in Borçka ilçesinin Mescitli (Macahel) köyünde doğup büyüyen Tevfik Paker, daha sonra farklı sebeplerden dolayı İstanbul’a yerleşmek zorunda kaldı. Köyün hasretini çeken Paker, çocuklarına “Ben ölürsem beni köyüme gömün” diyerek köylerine defnedilmelerini vasiyet etti. Salı günü İstanbul’da hayatını kaybeden Tevfik Paker’in çocukları, babalarının vasiyeti üzerine naaşını Camili köyüne götürmeye karar verdi. Borçka’ya gelen aile, kar nedeniyle köy yolunun kapandığını öğrendi. 6 köyün bağlı olduğu Mescitli (Macahel) bölgesinin tek ulaşım yolu olan 1.960 metre yükseklikteki Mescitli geçidinde kar kalınlığı 5 metreye ulaşırken, çığ meydana gelen bölgelerde ise 8 metreyi aştı.

Ekipler iş makinesiyle yolu açmaya çalışsa da başarılı olamadı. İş makineleri karda sıkışınca tabandan farklı bir yol açılarak ceset karşı tarafta bekleyen paletli kar ambulansına bindirildi. Cenaze, 3 gün sonra iş makinesi yardımıyla defnedilmek üzere köye teslim edildi.

Yaşananları anlatan iş makinesi operatörlerinden Osman Başkan, “Özel ekiplerimizle yolun ulaşıma açılması için gece gündüz yoğun çaba harcıyoruz. Çığ alanlarından güçlükle geçtik. Dozerimiz battı. Uzun uğraşlar sonucunda kar ambulansının geçebilmesi için yukarıdan yol açılarak hem Mescitli köyü hem de Mescitli köyü ulaşıma açıldı. gece yarısı hem Tertipli Köyü hem de Tertipli Köyü tarafından. Daha sonra Mescitli köyünde 112 paletli kar ambulansı devreye alınarak sabah saatlerinde cenaze köye teslim edildi” dedi.

“Her kış bu esaret altında yaşıyoruz. Ölüm bile çare olmuyor.”

Macahel Muhtarlar Derneği Başkanı Nasır Önder ise, “Cenazeyi defnetmenin acısını yaşarken, kar sorununu da hep birlikte yaşadık. Yardımı esirgemeyen köy halkına, dostlarımıza, akrabalarımıza teşekkür ediyorum. Bu acı günde bizi yalnız bırakın ve 40 kilometrelik yol boyunca naaşımızı kızaklarla, buzlu yollarla ve paletli araçlarla taşıdık. “Bu esareti her kış mevsiminde yaşıyoruz, ölüm bile kurtuluş değil. 6 köyü kış sıkıntısından kurtaracak tünel projesinin bir an önce hayata geçmesini istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu