Ekonomi

Atom Bank 100 milyon £ sağladı, stratejik değişiklik nedeniyle halka arz ertelendi

Hissedarları BBVA olan Durham merkezli dijital banka Atom Bank (BME: BBVA ) Toscafund ve Infinity Investment Partners’tan 100 milyon £’un üzerinde yeni sermaye topladı; bu, bu yıl bir Birleşik Krallık dijital bankasının gerçekleştirdiği en büyük özel sermaye artırımı oldu. Fonlar, daha geniş bir genişleme stratejisinin parçası olarak tasarruf sahiplerine, ev sahiplerine, ilk kez ev satın alacaklara ve KOBİ’lere yönelik kredi verme sürecini hızlandırmayı ve hizmetleri iyileştirmeyi amaçlıyor.

Banka, CEO Mark Mullen’ın liderliğinde önemli bir büyüme kaydetti. Atom Bank geçtiğimiz günlerde gelirlerinde %62’lik bir artışla faaliyet kârının ilk yılını kutladı. Müşteri tabanı ikiye katlanarak 224.000’e çıktı ve tasarruf mevduatı 6,6 milyar £’a yükseldi. Banka, içinde bulunduğumuz mali yılda, 100 milyon £’un üzerindeki yıllık net faiz geliri ve 25 milyon £’un üzerindeki faaliyet karı ile bu rakamları şimdiden aştı.

Son zamanlardaki başarısına rağmen Atom Bank’ın değerlemesi geçen yıl başlangıçtaki 435 milyon £’dan 362 milyon £’a düştü. Ancak yeni finansman türü, ima edilen İlk Halka Arzda (IPO) potansiyel bir gecikmeye işaret ediyor. Başlangıçta, CEO Mark Mullen 2024-2025 ortalarında bir likidite olayı önerdi, ancak şimdi bu, tanımlanmamış uzun vadeli bir stratejinin parçası gibi görünüyor.

Toplanan fonlar yalnızca bilanço büyümesini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda Atom Bank’ın dijital bankacılığın rekabetçi ortamında ilerlemeye devam etmesi nedeniyle karlılık da sağlayacak. Bu bağış toplama, Atom’un gelecek stratejisinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor ve ileride olası bir likidite olayına zemin hazırlıyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu