Ekonomi

Amer Sports hisseleri 1. çeyrek kazançlarının beklentilerin altında kalması nedeniyle %4 düştü

HELSINKI – Amer Sports Inc. (NYSE: AS), Wall Street beklentilerinin altında kalan ilk çeyrek kazançlarını açıkladı ve hisselerinin %4,3 düşmesine neden oldu.

Şirket, 0,08 $’lık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı ve 0,11 $’lık analist konsensüsünü kaçırdı. Kazançtaki düşüşe rağmen şirketin geliri, Teknik Giyim Segmentindeki güçlü performansın etkisiyle %13 artarak 1,2 milyar dolara ulaştı.

Helsinki merkezli spor ekipmanları şirketi, amiral gemisi Arc’teryx markasında güçlü bir büyüme yaşadı ve bu da yıldan yıla (YoY) %44 artan Teknik Giyim segmentinde önemli bir artışa katkıda bulundu. Bu büyüme özellikle Asya Pasifik ve Amerika bölgelerinde belirgin oldu. Amer Sports ayrıca, en yüksek marjlı markalarına ve satış kanallarına yönelik stratejik bir kaymaya atfedilen önemli bir brüt marj artışı bildirdi.

CEO James Zheng, şirketin doğrudan marka iş modeline ve premium spor ve outdoor pazarındaki konumuna duyduğu güveni dile getirdi. CFO Andrew Page, Arc’teryx markasının şirketin büyüme ve kârlılık profili üzerindeki etkisinin altını çizerek büyüme fırsatlarına yatırım yaparken hissedar değeri sunma becerisini vurguladı.

Olumlu gelir trendlerine rağmen, Amer Sports’un ilk çeyrekteki düzeltilmiş faaliyet marjı, temel olarak yüksek satış, genel ve idari giderler nedeniyle önceki yıldaki %13,4’ten %11,0’a geriledi. Şirket ayrıca ilk halka arzından elde ettiği geliri 1,4 milyar dolar borç ödemek için kullandı ve çeyreği 1,7 milyar dolar net borçla kapattı.

Amer Sports, 2024 yılının tamamı için onlu yüzdelerin ortasında bir gelir artışı ve %10,5 ile %11,0 arasında bir faaliyet marjı öngörüyor. Şirket, ilk çeyrekte gerçekleşen yinelenmeyen finansman maliyetlerinden kaynaklanan 0,03 ila 0,04 dolarlık olumsuz etkiye rağmen, önceki tam yıl düzeltilmiş EPS tahmin aralığının üst sınırı olan 0,30 ila 0,40 dolara ulaşmayı bekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu