Haber

Almanya’da Irkçılık ve Aşırı Sağcılık Protesto Edildi

Almanya’nın birçok şehrinde yüzbinlerce kişi, ülkedeki ırkçılığı ve aşırı sağcı Almanya Alternatif Partisi’ni (AfD) protesto etmek için bir araya geldi.

Düsseldorf’ta “AfD’ye karşı sessiz kalmayacağız” sloganıyla bir araya gelen yaklaşık 100 bin kişi, ülkedeki ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve aşırı sağcılığa tepki gösterdi.

Ellerinde ırkçılık karşıtı pankartlar taşıyan göstericiler, AfD aleyhine sloganlar attı.

Hollanda sınırındaki Aachen şehrinde ırkçılığa karşı gösteriye çeşitli partilerden çok sayıda siyasetçi katılarak göstericilere destek verdi.

Kiel polisi, aşırı sağa karşı düzenlenen gösteriye yaklaşık 11 bin 500 kişinin katıldığını duyurdu.

Savunma Bakanı Pistorius AfD’yi eleştirdi

Yaklaşık 25 bin kişinin toplandığı Osnabrück’teki gösteriye katılan Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius, orada yaptığı konuşmada AfD partisine karşı uyarıda bulundu.

AfD’nin sistem değişikliği istediğini belirten Pistorius, “Bu onların ırksal çılgınlığın, ayrımcılığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin olduğu karanlık zamanlara geri dönmek istemesinden başka bir şey değil.” söz konusu.

Başbakan Scholz gösterilerden memnun

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, son haftalarda aşırı sağcılığa karşı düzenlenen çok sayıda gösteriyi memnuniyetle karşıladı.

Haftalık videosunda Scholz, “Ülkemiz artık ayakta ve milyonlarca vatandaş sokaklara çıkıyor. Demokrasiyi güçlü kılan demokratların dayanışmasıdır.” dedi. sözlerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta sonu ülke genelinde düzenlenen aşırı sağ ve ırkçılık karşıtı gösterilere polisin verdiği rakamlara göre 900 binden fazla kişi katıldı.

AfD yasaklanmak isteniyor

Almanya’da pek çok siyasetçi ve seçmen, yabancı ve Müslüman karşıtı olarak bilinen AfD’nin yasaklanmasını istiyor.

AfD’nin göçmenleri sınır dışı etme planının kapalı bir toplantıyla kamuoyuna sızdırılmasının ardından başta sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, halkı aşırı sağa karşı gösterilere katılmaya çağırıyor.

Forza araştırma şirketinin 12-18 Aralık’ta 2 bin 501 kişiyle yaptığı araştırmaya göre yüzde 31’i Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU), yüzde 23’ü AfD, yüzde 14’ü Sosyal Demokrat Parti (SPD), yüzde 13’ü Yeşiller, yüzde 13’ü Hür Demokratlar oldu. Parti (FDP) yüzde 5, Sol Parti ise yüzde 3 oranında destekleniyor.

AfD Federal Meclis’te 78 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu