Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskından endişeli

YENİ ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in kendisine eşlik eden Yahudi yerleşimcilerle birlikte Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesinden endişe duyduklarını söyledi.

Patel, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Patel, Ben-Gvir’in beraberindeki Yahudi yerleşimcilerle birlikte Mescid-i Aksa’ya yaptığı baskın hakkında “Bugünkü ziyaret bizi kesinlikle endişelendiriyor.” ifadesini kullandı.

Patel, ABD’nin kutsal yerlerin tarihi statükosuna yönelik takviye kuvvetlerini yineleyerek, statükoyu tehlikeye atan tek taraflı telaffuzların ve eylemlerin mutlaka kabul edilebilir olmadığı mesajını iletti.

Sözcü Yardımcısı, “Kudüs’teki Müslümanların kutsal yerleri bağlamında Ürdün’ün özel rolünün altını çiziyoruz.” dedi. şeklinde konuştu.

Aşırılık yanlısı Ben-Gvir Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ve yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci bu sabah işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Ben-Gvir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail halkı için geri dönüp egemenliğimizi göstermemiz gereken en önemli yer burasıdır” dedi. ifadesini kullanmıştı.

Kudüs İslami Vakıflar Kurumu’nun egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar; İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış anlaşmasına göre Ürdün, Vakıflar, İslami İşler ve Kutsal Ruh Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesi altındadır.

İsrail’in Vakıflar İdaresi’nin egemenliğini ihlal eden tek taraflı kararı çerçevesinde daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin izniyle Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Yahudiler, polis eşliğinde Müslümanların kutsal türbesine giriyor. 2003’den beri.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal eden bu tür girişleri hakim olarak tanımlıyor.

haber-odunpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Yerinde tv tamiri
Aradığın hizmeti en uygun fiyata alabilirsin!
Başa dön tuşu